Kayseri ili 0-6 yaş grubu çocuklarda boya göre ağırlık persentillerinin belirlenmesi
To determine of percentile for weight-forheight of 0-6 age group the children in Kayseri
- Tez No: 681787
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MÜMTAZ MAZICIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Çocukların doğumdan itibaren büyüme ve gelişmelerinin sağlıklı takibinin yapılabilmesi için antropometrik ölçümlerden faydalanılmaktadır. Bu ölçümler genetik, sosyoekonomik, çevresel faktörlerden etkilenmektedir. Bu nedenle çocuklardaki gelişimin, her çocuğun kendi boyuna göre ağırlığının, erken büyüme geriliğinin tespiti ve takibi için Kayseri ilinde yaşayan 0-6 yaş grubu çocuklarda boya göre ağırlık persentillerini oluşturmayı amaçladık. Materyal ve metot: Kayseri ilinde yaşayan 0-60 ay arası yaşlarda 1573'ü kız, 1550'si erkek 3123 çocuk çalışmaya alındı. Çocuklar, ailelerinin sosyoekonomik seviyeleri karma olacak şekilde rastgele örneklem metodu ile belirlendi. Kayseri'de 16 farklı sağlık ocağına gidilerek boy ve ağırlık ölçümleri yapıldı. Boya göre ağırlık persentilleri belirlendi. Bulgular: Kayseri'deki 0-6 yaş grubu kız ve erkek çocuklarının boya göre ağırlıklarının karşılaştırılmasında; 50 ve 97 boy persentilinde 45-74,99cm aralığında ağırlıklar arasında anlamlı fark yokken, 75-110cm aralığında erkekler daha ağır, >110cm 'de kızlar daha ağır bulunmuştur. 3 boy persentilinde 110cm 'de kızlar daha ağır bulundu. Kayseri grubu kızlar ile WHO grubu kızların boya göre ağırlıklarının karşılaştırılmasında; 97 boy persentilinde WHO grubu kızlar daha hafif olup 65cm'den itibaren Kayseri grubuna paralel seyretmekteydi. 50 boy persentilinde arada anlamlı fark bulunmadı. 3 boy persentilinde ise genel olarak WHO grubu kızların daha ağır olduğu görüldü. Kayseri grubu erkekler ile WHO grubu erkeklerin boya göre ağırlıklarının karşılaştırılmasında; 97 boy persentilinde 75cm ve üzerinde Kayseri grubu erkeklerin daha ağır olduğu bulunmuştur. 50 boy persentilinde 110cm'e kadar anlamlı fark yokken 110cm ve üzerinde WHO grubu erkekler daha ağır bulunmuştur. 3 boy persentilinde 90-110cm'de değerler arasında fark yokken diğer aralıklarda çalışma grubu erkeklerin ağırlığı daha geride bulundu. Sonuçlar: Kayseri 0-6 yaş grubu çocuklarda aynı boy persentilinde 75cm'de Kayseri grubu daha ağır, 3-50 persentilde >110cm'de WHO grubu daha ağır bulunmuştur. Kayseri-WHO kızların karşılaştırılmasında 97 boy persentilinde 65cm'e kadar kayseri grubu kızlar daha ağır iken >65cm'de be 50 boy persentilinde ağırlıklar parallel , 3 boy persentilinde ise WHO grubu kızların daha ağır oldukları sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
Objective: Anthropometric measurements for follow-up of growth and development of children from birth are used to perform. These measurements are affected by genetic, socioeconomic, environmental factors. Therefore, we aimed to create for weight-forheight percentiles because early detection and monitoring of growth retardation in the children who 0-6 age years living in Kayseri. Materials and methods: The study consisted of 3123 children that includes 1573 girls and 1550 boys. The children selected randomly from 16 different health centers in Kayseri from different regions, according to the mixed socio-economic levels of their parents. Weight-for height percentiles were performed according to three months of children. Results: Kayseri 0-6 age group girls and boys in the comparison of weight-forheight; in 3, 50 and 97 percentile, when there is no significant difference between the weights in the range of 45-74.99 cm, 75-110 cm range were heavier in men, >110 cm in girls were heavier. Kayseri girls group, according to the weight-forheight compared with the WHO girls group; in 97 percentile, WHO girls group is lighter than the Kayseri girls group , after 65 cm, it was was parallel with Kayseri girls group. There was no statistically significant difference between in percentile 50. In percentile 3, in general, the WHO girls group were more heavy. Kayseri group boys, the WHO group of boys to compare the weight-for-height; in 97 percentile, >75cm Kayseri group boys were found to be more heavy. In 50 percentile height; there were no significant difference up to 110 cm between two group, >110 cm the WHO group boys were found heavier than the Kayseri. In percentile 3; 90-110 cm intervals when there is no difference between the values, the weight of the other intervals was lower in Kayseri boys group. Conclusions: Kayseri 0-6 age group children, while the the children up to 110 cm, the same percentile Kayseri group boys were heavier than girls, > 110cm girls were heavier than boys. Kayseri-WHO girls to compare; in 97 height percentile, Kayseri group girls were heavier up to 65cm, in 50 height percentile, after 65 cm, weights were paralel. In 3 height percentile, WHO girls group were found heavier than Kayseri girls group.