Parkinson hastalarının manyetik rezonans görüntüleri üzerinden beyin kortikal yapılarına ait normalize edilmiş hacim verilerinin kontrol grubu ile karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A comparative examination of normalized volume data of brain cortical structures by magnetic resonance images of Parkinson patients with the control group
  1. Tez No: 681788
  2. Yazar: BERNA DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT NAHİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Amaç: Parkinson hastalığı, substantia nigra dejenerasyonuna bağlı oluşan ve kortikal alanlarda değişikliklere yol açan nörodejeneratif bir hastalıktır. Çalışmamızın amacı Parkinson hastalığında, motor ve duyu korteksinde oluşan yapısal ve hacimsel değişiklikleri incelemektir. Bireyler arası farklılıkların azalması ve daha tutarlı sonuçların elde edilmesi amacıyla, hacim verilerinin, toplam intrakranial boşluk hacmine (TİKBH) oranı da hesaplanmıştır. Önemi: Kortikal alandaki hacimsel ve yapısal farklılıklar incelenerek hastalığın erken tanısında, tedaviye cevabında, hastalığın seyri ve evrelerinin değerlendirilmesinde, ortaya çıkacak semptomların öngörülmesinde katkı sağlayacaktır. Yöntem: Çalışmaya 55 Parkinson hastası (14 kadın; 41 erkek) ile 28 sağlıklı bireyin (7 kadın; 21 erkek) manyetik rezonans görüntüsü dahil edildi. Manyetik rezonans görüntüleri üzerinden otomatik beyin segmentasyon yazılımı BrainSuite ve ImageJ programıyla hacim verileri elde edildi. Bulgular: Parkinson hastalarında, sol gyrus postcentralis'in gri madde hacminin TİKBH'ne oranı, sağlıklı bireylere göre daha az bulundu. İki grup arasında, motor ve duyu korteksinde incelenen diğer alanların toplam hacmi, gri madde hacmi, ak madde hacmi, kortikal kalınlıkları ve hacim verilerinin TİKBH oranlarında fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: Parkinson's disease is a neurodegenerative disease that occurs due to substantia nigra degeneration and causes changes in cortical areas. The aim of our study is to examine the structural and volumetric changes in the motor and sensory cortex in Parkinson's disease. The ratio of volume data to total intracranial volume was also calculated to reduce interindividual differences and to obtain more consistent results. Importance: By examining the volumetric and structural differences in the cortical area, it will contribute to the early diagnosis of the disease, the response to treatment, the evaluation of the course and stages of the disease, and the prediction of the symptoms that will occur. Method: Magnetic resonance images of 55 Parkinson's patients (14 women; 41 men) and 28 healthy individuals (7 women; 21 men) were included in the study. Volume data were obtained from the magnetic resonance images with the automatic brain segmentation software BrainSuite and ImageJ. Results: In Parkinson's patients, the ratio of gray matter volume of the left gyrus postcentralis to total intracranial volume was found to be lower that of healthy individuals. There was no difference between two groups in terms of total volume, gray matter volume, white matter volume, cortical thickness and volume data of other areas examined in the motor and sensory cortex and total intracranial volume ratios.