Şenlik alayı: Spinoza'da neşe kavramının politik dönüşümü
The festive procession: The political transformation of the concept of hilarity in Spinoza
- Tez No: 681810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK EROL ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu çalışma esasında kolektif birlikteliği arzulayan; kopmaların, frakral dağılmaların, kederli varolma biçimlerinin karşısına Benedict de Spinoza'nın neşe kavramını yerleştirmektedir. Bu neşe kavramı, bedenin ve zihnin bir bütün halde etkilenmesiyle bir yeğinlik eşiğini ifade eder. Elbette bütün bu yeğinlik; karşılaşmaların, kurulacak olan ilişkilerin, kolektif birlikteliğin örgütlenmesiyle oluşabilir. Bu bağlamda Spinoza'nın neşe kavramı ontolojiden, etiğe, etikten politikaya değin iyi bir yaşamın olanaklarını ifade eden etkin bir kavramdır. Bütün bunlar insanın kendi çevresiyle bağlantı kuramadığı, hali hazırda içinde yaşadığı doğanın içkin olanaklarını dönüştüremediği, onunla birlikte kendisinin de dönüşüp, değişemediği bir yüzyılda politik bir dönüşümün olanaklarını göstermeye çalışacaktır. Çünkü durağanlık ve zamanın renginin grileştiği düşüncesi herkesin zihninde yer etmektedir. Buna bağlı şekilde bulanık bir görüntüyle kederin mevcudiyetini sürekli arttırdığı felsefi, ontolojik ve politik iklim hakimiyetini sürdürmeye devam etmektedir. Beden bu durumda tamamen atıl bir pozisyondadır. Beden yoksa, neşe de yoktur. Neşe yoksa hareket de yoktur. Bütün bunların gölgesinde; kopmanın, ayrışmanın kuvvetle arttığı eşiğe gelinir. İnsan varoluşunun bütün olanaklarının atomize olduğunu görmek, hiçte zor değildir. Buna bağlı olarak yalnızlaşmanın, yalınlaşmanın, soyutlaşmanın sürekli gündemde olduğu da görülebilir. Spinoza'nın felsefesi özelde ise neşe kavramı buna karşı kolektif birlik oluşturur. Neşeli çokluğun etkin varoluşunu imleyen bu neşe nosyonu zamanın rengini birden değiştirip, bulanık görüntüyü ortadan kaldırır ve zamanı şenliğe çevirir.
Özet (Çeviri)
This work, in essence, places Benedict de Spinoza's concept of hilarity in front of the breaks, fracral distributions, and mournful forms of existence that desire collective unity.This concept of hilarity refers to the threshold of a intensity, with the body and mind affected as a whole. Of course, all this intensity; can be formed by the organization of encounters, relationships that will be established, collective unity. In this context, Spinoza's concept of hilarity is an effective concept that expresses the possibilities of a good life from ontology to ethics, from ethics to politics. All this will try to show the possibilities of a political transformation in a century when man cannot connect with his own environment, cannot transform the immanent possibilities of nature in which he is already living, and with it he cannot transform and change himself. Because the thought of stagnation and the graying of time is in everyone's mind. It continues to dominate the philosophical, ontological and political climate in which grief constantly increases its presence with a blurred image associated with it. In this case, the body is in a completely inert position. If there is no body, there is no hilarity. If there is no hilarity , there is no movement. In the shadow of all this; the threshold is reached where decomposition increases strongly. It is not difficult to see that all the possibilities of human existence are atomized.It is not difficult to see that all the possibilities of human existence are atomized. Accordingly, it can also be seen that loneliness, simplification, and abstraction are constantly on the agenda. In Spinoza's philosophy, the concept of hilarity creates collective unity against it. This notion of hilarity, which marks the active existence of hilarious multiplicity, suddenly changes the color of time, eliminates the blurry image, and turns time into a festival.