Event on display: The theatre within urban processions of Roman Asia Minor
Sahnelenen törenler: Roma Küçük Asya'sının kentsel alaylarında tiyatronun rolü
- Tez No: 952374
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN YONCACI ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Tarih, Architecture, History
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
Romalı yaşam tarzının nabzı olan şenlik etkinlikleri Roma şehirlerindeki kentsel yaşamı sıklıkla domine ediyordu. Birçok dini ve seküler festival Roma takvimini canlandırıyor ve kolektif deneyimi güçlendiriyordu. Bu etkinlikler yapılı çevre ile oldukça iç içeydi. Özellikle, etkinliklerin önemli bir parçası olan ve şehirlerde kısa süreli iz bırakan bir kentsel hareket, yapılı çevre ile kurulan önemli ilişkiyi arttırıyordu: Roma alayı. Etkinlikleri sokaklara taşıyan bu alaylar, şehirlerin içinde belirli rotalar üzerinde hareket ediyorlardı ve hareketin yanından geçtiği, altından geçtiği ve durakladığı kentsel düğümler arasında bağlantı sağlıyorlardı. Bu düğümler, alayı barındırarak izleyiciler ve katılımcılar arasındaki karşılıklı etkileşimi güçlendiren düğümsel istasyonlar olarak çalıştıkları için önemlilerdi. Bu bağlamda, Roma alaylar için tiyatro da kendine özgü bir kentsel düğüm olarak öne çıkıyordu çünkü kentsel, mekânsal ve mimari özellikleri, alay deneyimini güçlendiren bir mekânsal atmosfer yaratıyordu. Bu sebeple çalışma, bir kentsel istasyon olarak tiyatronun Küçük Asya'daki Roma ayalarındaki rolünü sosyal, kentsel, mimari ve deneyimsel yönlere odaklanarak araştırmayı hedeflemektedir. Roma Küçük Asya'sındaki tiyatroları ve bu tiyatroların alaylarla etkileşimini incelemek, bu özel kentsel istasyonlarındaki alay deneyiminin etkileşimler sayesinde nasıl güçlendiğini ve arttığını tartışmayı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
As the heartbeat of the Roman way of living, festive events frequently dominated the urban life of Roman cities. Various sacred and secular festivals enlivened the Roman calendar, strengthening the collective experiences. The festivities were significantly integrated with the built environment. Specifically, an urban movement imprinted the cities ephemerally as a part of the festive events to enhance the interaction with the urban landscape: the procession. Carrying the events to the streets, Roman processions moved on defined routes within the cities, connecting specific urban nodes that the processions passed by, passed through, or made a stop. These processional nodes were significant as they acted as nodal stations that accommodated the processions and provided a reciprocal interaction between spectators and participators. In this regard, the theater was also a distinct urban node within the Roman processions, as its urban, spatial, and architectural qualities created a unique spatial atmosphere that amplified the processional experience. Therefore, this study aims to investigate the ancient theatre and its role as a nodal station in Roman processions in Asia Minor, with a focus on social, urban, architectural, and experiential aspects. Examining the theatres of Roman Asia Minor and the ways that they interacted with processions will express how the festive and processional experiences were amplified within these particular nodal stations.