The effect of occupational health and safety programs on organizational loyalty iş sağlığı ve güvenliği programlarının örgütsel bağlılık üzerine etkisi
- Tez No: 681812
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAD CANBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
İş sağlığı ve güvenliği konusu, özellikle sanayi işletmelerinde üretim sürecinin en önemli unsuru olan insan kaynaklarının korunması için ülkelerin, kuruluşların ve birliklerin dikkatini çeken konuların başında gelmektedir. İş sağlığı ve güvenliği programlarına dikkat edilmesi ve uygun çalışma koşullarının sağlanması, bireyleri yaptıkları işten, görevlerini yerine getirmekten ve örgütün amaçlarına ulaşmasına katkıda bulunmak ve en önemlisi onları kazalardan ve yaralanmalardan korumaktan şüphesiz kurtaracaktır. İşçilerin örgütlerine bağlılığı birçok faktörle bağlantılıdır ve bu çalışma, El Eulma'daki ulusal şirketin çalışanlarına ölçüm ve izleme ekipmanı için bir anket uygulayarak iş sağlığı ve güvenliği programlarına ve bunların örgütsel bağlılık üzerindeki etkilerine odaklanacaktır. şehir, Cezayir. Çalışma, iyi çalışma koşulları sağlamanın yanı sıra güvenlik ve sağlık programlarına ve bu prosedürlerin uygulanmasına dikkat edilmesinin ve izlenmesinin, bireylerin kuruma bağlılığını ve kurumda kalma isteklerini olumlu yönde etkileyeceği sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of occupational safety and health is one of the topics that attracted the attention of countries, organizations and unions in order to protect the human resources which are the most important element in the production process especially in industrial companies. There is no doubt that paying attention to occupational safety and health programs and providing appropriate working conditions will make individuals satisfied with their work, perform their duties and participate in achieving the goals of the organization and most importantly protecting them from accidents and injuries. The loyalty of workers towards their organization is linked to many factors, and this study will focus on the occupational safety and health programs and their impact on organizational loyalty by conducting a questionnaire for the workers of the national corporation for measurement and monitoring equipment in El Eulma city, Algeria. The study concluded that paying attention to safety and health programs and training and monitoring the implementation of these procedures in addition to providing good working conditions will positively affect the loyalty of individuals and their desire to remain in the organization.