Erken çocukluk özel eğitiminde aile ve personel iş birliği
Family and personnel collaboration in early childhood special education
- Tez No: 681813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE NİLAY KAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Erken çocukluk özel eğitiminde yer alan paydaşların iş birliği süreçlerine odaklanan bu araştırmada özel eğitim hizmetlerinde görev alan personellerin diğer personeller ve ailelerle iş birliği deneyimleri; ailelerin ise erken çocukluk dönemindeki çocuklarının özel eğitim hizmetlerinden sorumlu personellerle iş birliği deneyimleri kişisel görüş ve önerileri doğrultusunda incelenmiştir. Bir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde gerçekleştirilen araştırmaya, 12 personel ve 7 ebeveyn olmak üzere 19 kişi gönüllü katılım göstermiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim deseniyle yürütülen araştırma verileri, yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmış, içerik analizi tekniğiyle analiz edilmiş, 6 ana tema ve 18 alt temaya ulaşılmıştır. Bulgular iş birliği deneyimleri, aile katılımı ve ihtiyaçları, erken çocukluk özel eğitimi, personelin mesleki deneyimleri, kurum özellikleri ve izleme değerlendirme çalışmaları yönleriyle tartışılmıştır. Çalışmada sıklıkla personel niceliği ve niteliklerinin meslek öncesi süreçlerden itibaren geliştirilmesi gerektiği vurgulanmakta, kurum özellikleri ve yönetici desteğinin iş birliği sürecindeki rolü göze çarpmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, which focuses on the cooperation processes of the stakeholders in early childhood special education, the cooperation experiences of the personnel working in special education services with other personnel and families; the cooperation experiences of the families with the personnel responsible for the special education services of their children in early childhood were examined in line with their personal opinions and suggestions. 19 people, 12 personnel and 7 parents, participated voluntarily in the research carried out in a special education and rehabilitation center affiliated to the local government. Research data carried out with phenomenology design, one of the qualitative research methods, were collected through semi-structured interviews, analyzed with content analysis technique, and 6 main themes and 18 sub-themes were reached. The findings were discussed in terms of cooperation experiences, family involvement and needs, early childhood special education, professional experiences of personnel, institutional characteristics and monitoring and evaluation studies. In the study, it is often emphasized that the quantity and qualifications of personnel should be developed from pre-professional processes, and the role of institution characteristics and managerial support in the cooperation process stands out.