Güzel sanatlar eğitimi bölümü resim-iş öğretmenliği programlarına güzel sanatlar lisesinden gelen öğrencilerin motivasyon durumlarının incelenmesi
Investigation of the motivation status of department of arts and crafts education students who graduated from the fine arts high schools
  1. Tez No: 681829
  2. Yazar: MELİS YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİMET KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Motivasyon, özellikle eğitim psikolojisinde ana fenomenlerden biridir. Genel olarak motivasyon teorileri, bir insanı neyin harekete geçirdiğinin veya onu neyin hareketsiz kıldığının ve eylemi sürdürmede neyin etkili olduğunun cevabını arar. Karmaşık ve çok faktörlü bir süreç olan motivasyon, hem iç hem de dış koşullarla ilişkilidir. İçsel motivasyon bilgi, başarı ve kendini geliştirme gibi ihtiyaçların karşılanmasıyla ilgiliyken dışsal motivasyon saygı, kabul ve takdir görme gibi toplumsal faktörlerin etkisiyle oluşmaktadır. İnsan davranışlarında önemli yere sahip olan, öğrencilerin başarısından ve başarıya ulaşma arzusunu oluşturmasından dolayı motivasyonun akademik eğitim süreçteki önemi de yadsınamaz büyüklüktedir. Bu araştırmada, güzel sanatlar liselerinden mezun olup resim-iş öğretmenliği programlarında eğitim alan öğrencilerin motivasyon durumları incelenmiştir. Güzel sanatlar lisesi mezunu olup resim-iş öğretmenliği programlarına kayıtlı olan öğrencilerle yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiş ve bu görüşmeler dikte edildikten sonra içerik analizi yapılmıştır. Güzel sanatlar lisesi mezunu öğrencilerin yükseköğretime başlamadan önce beklentilerinin eğitim durumlarına göre şekillendiği tespit edilmiştir. Katılımcıların tamamı yükseköğretimden akademik, fiziki koşullar ve öğretim kadrosu vb. konularda beklentileri olduğunu; ancak çoğu beklentilerinin karşılanmadığını ifade etmiştir. Katılımcıların beklentilerinin yüksek olması ve bu beklentilerin karşılanmaması öğrencilerin motivasyonunun düşmesine neden olmaktadır. Bunun temel sebebi, güzel sanatlar lisesi ve resim-iş öğretmenliği programlarının fiziki altyapı ve alan derslerinin isimleri ve içerikleri bakımından benzer olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Motivation is one of the main phenomena, especially in educational psychology. In general, motivation theories seek the answer of what makes a person act or what makes them inactive, and what is effective in continuing the action. Motivation, which is a complex and multifactorial process, is related to both internal and external conditions. While intrinsic motivation is related to meeting needs such as knowledge, achievement and self-development, extrinsic motivation is formed by the influence of social factors such as respect, acceptance and appreciation. The importance of motivation in the academic education process is undeniable, as it creates an important place in human behavior and the success of students and the desire to achieve success. In this research, the motivation status of the students who graduated from fine arts high schools and received education in the department of arts and crafts education were examined. Semi-structured interviews were conducted with the students who graduated from the fine arts high school and continue their education in the department of arts and crafts education, and after these interviews were dictated, content analysis was made. All of the participants stated that they have expectations from higher education in academic, physical conditions and teaching staff, etc.; however, most of them stated that their expectations were not met. The high expectations of the participants and the fact that these expectations are not met causes the motivation of the students to decrease. The main reason for this is that the fine arts high school and the departments of painting and business education are similar in terms of physical infrastructure and the names and contents of the field courses.