Gastronomi açısından salebin ontolojisi
Ontology of salep in terms of gastronomy
  1. Tez No: 681859
  2. Yazar: NURCAN USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHMAN TEMİZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı birçok sektörde kullanım alanına sahip olan salebin gastronomik açıdan üretiminden içecek olarak tüketimine kadar olan sürecinin anlamsal ağ teknolojisi (Semantik Web) kullanılarak ontolojisinin geliştirilmesidir. Böylece, salebin içeriği ve izlenebilirliği sağlanmış, diğer endemik ve tıbbi aromatik bitkiler için de ontoloji örneği sunulmuştur. Çalışmada salep hakkında internet, kitap, yerli ve yabancı makalelerden elde edilen veriler ve Samsun ili 19 Mayıs ilçesinde faaliyet gösteren EKOMDER'den elde edilen veriler USA Kaliforniya Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Stanford Biyomedikal Bilişim Araştırmaları Merkezi tarafından geliştirilmiş bir program olan Protégé ontoloji editörünün 5.5.0 win. sürümü kullanılarak işlenmiştir. Salebin ontolojisi Protégé editöründe hazırlanan ekran görüntüleri ile gösterilmiştir. Türkiye'deki endemik bir tür olan salebin gastronomik açıdan ontolojisinin gerçekleştirilmesi ile salebin içeriğine erişim kolaylaştırılmış, izlenebilirliği ve salep hakkında sistematik bilgiye ulaşılması sağlanmıştır
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop the ontology of salep, which has many uses in many sectors, from its gastronomic production to its consumption as a beverage, using semantic web technology (Semantic Web). Thus, the content and traceability of salep were ensured, and an ontology example was presented for other endemic and medicinal aromatic plants. In the study, the data about salep obtained from the internet, books, domestic and foreign articles and EKOMDER operating in the 19 Mayıs district of Samsun province. The data were processed with a program Protégé ontology editor 5.5. .0 win. version which was developed by USA California Stanford University Faculty of Medicine Stanford Biomedical Informatics Research Center. Screenshots of the ontology of salep in the Protégé editor are shown. With the realization of the gastronomic ontology of salep, an endemic species in Turkey, access to the content of salep has been facilitated, its traceability and systematic information about salep have been provided.