Muhabbet kuşlarında enterokok türlerinin dağılımı ve antibiyotik dirençliliklerinin belirlenmesi
Determination of enterococcus species and antibiotic resistance in budgerigars
  1. Tez No: 681870
  2. Yazar: SANİYE DOLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKSEL ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmada sağlıklı muhabbet kuşlarının rektal örneklerinde enterokokların varlığı, yaygınlığı ve tür dağılımı ile bu türlerin antibiyotiklere duyarlılıkların incelenerek bölgemizdeki direnç profilinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmada muhabbet kuşlarından toplananmış olan 100 adet kloakal svab örneği kullanılmıştır. Alınan svab örnekleri soğuk zincir altında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı rutin teşhis laboratuvarına getirildi. Örneklerden önce önzenginleştirme işlemine tabi tutuldular. Daha sonra klasik yöntemler ile elde edilen enterokok şüpheli izolatların identifikasyonları, tür dağılımları ve antibiyotik dirençlilikleri otomatize identifikasyon sistemi yardımı ile saptandı. Bulgular: Çalışma sonuçlarında %29 [22 (%75.86) E. faecalis, 2 (%6.90) E. faecium, 2 (%6.90) E. hirae, 2 (%6.90) E. casseliflavus/gallinarum ve 1 S. uberis (%3.44)] oranında enterokok varlığı tespit edilmiştir. İzolatlar; amoksisilin klavunat (%96.4), ampisilin (%100), siproflaksasin (%54.2), levoflaksasin (%60.9), gentamisin (syn) (%82.1), streptomisin (syn) (%28.6), tigesiklin (%80), vankomisin (%89.3), teikoplanin (%96.4), linezolide (%96.4) ve nitrofurontion'a (%100) oranlarında duyarlı, sefositin, amikasin, gentamisin, tobramisin, klindamisin, eritromisin, TMP-SXT, fusidik asid ve quinopuristin-dalfopuristine karşı ise %100 direnç göstermişlerdir. Sonuç: Araştırmada zoonoz özelliği açısından oldukça önemli olan entrokok türlerinin sağlıklı muhabbet kuşlarındaki varlığı ortaya konmuştur. Ayrıca çalışmalarda rastlanan farklı antibiyotik dirençlilik tipleri de bu tip enfeksiyonlarda antibiyotik duyarlılık testlerinin mutlaka yapılması gerekliliğini de ortaya koymaktadır. Bununla birlikte muhabbet kuşlarında olabilecek nozokomiyal ve/veya gastrointestinal enfeksiyonlarda tedavide hangi antibiyotiklerin kullanılmasının etkili olacağını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the presence and distribution of Enterococci species in budgerigars and to determine the antibiotic resistance of the Enterococci species obtained. Materials and Methods: In the study, 100 cloacal swab samples collected from budgerigars were used. Swab samples taken under the cold chain were brought to the routine diagnostic laboratory of Aydın Adnan Menderes University, Faculty of Veterinary Medicine, Department of Microbiology. In order to obtain Enterococci from the samples, they were subjected to a pre-enrichment process. Then, the types and antibiotic resistance of Enterococci obtained by classical methods and automated identification system were determined. Results: In the study results, 29% [22 (75.86%) E. faecalis, 2 (6.90%) E. faecium, 2 (6.90%) E. hirae, 2 (6.90%) E. casseliflavus/gallinarum and 1 S. uberis (3.44%) )], the presence of enterococci was detected Isolates; amoxicillin clavunate (96.4%), ampicillin (100%), ciprofloxacin (54.2%), levoflaxacin (60.9%), gentamicin (syn) (82.1%), streptomycin (syn) (28.6%), tigecycline (80%), vancomycin Sensitive to (89.3%), teicoplanin (96.4%), linezolide (96.4%) and nitrofurontion (100%), against cefoside, amikacin, gentamicin, tobramycin, clindamycin, erythromycin, TMP-SXT, fusidic acid and quinopuristine-dalfopuristine showed 100% resistance. Conclusion: The presence of Entrococcus species, which are very important in terms of zoonotic characteristics, in healthy budgerigars in our homes was revealed in the study. In addition, different types of antibiotic resistance encountered in studies also reveal the necessity of performing antibiotic susceptibility tests in such infections. However, the data obtained in the study revealed which antibiotics should be used in the treatment of nosocomial and / or gastrointestinal infections in budgerigars