Keçilerde koksidozis enfeksiyonunda bağırsak hücrelerinde heat shock protein 70'in etkinliğinin araştırılması
Investigation of the heat shock protein 70 activity inintestine cells of goats with coccidiosis
- Tez No: 681887
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Patoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada koksidiyozisle enfekte keçilerin bağırsaklarında ısı şoku proteinlerinden Hsp70'in etkinliği araştırıldı. Bu amaçla çeşitli ırk, cinsiyet ve yaşlardan 27 adet keçi kullanıldı. Bu keçilerin 18 tanesi patolojik olarak koksidiyozis tanısı koyulmuş hayvanlar geri kalan 9 keçi ise herhangi bir patolojik bulgu göstermeyen kontrol grubu olarak kullanılan hayvanlardı. Nekropsi sonrası alınan bağırsak örnekleri bilinen yöntemlerle tespit edilditen sonra bu örneklerden hemotoksilen eozin ve immunohistokimyasal boyamalar için kesitler alındı. Alınan kesitlerin tamamı rutin metodlarla boyandı. Histopatolojik bulgular epitel hasarı, hiperplazi, nodüler lezyonlar, çeşitli gelişme dönemlerindeki Eimera etkenleri ve bağırsağın mukozal ve submukozal bölümlerindeki yangısal infiltrasyondu. İmmunohistokimyasal incelemelerde bağırsağın çeşitli bölümlerinde değişen yoğunlukta Hsp70 ekspresyonu görüldü. Hsp70'in hücrelerde koksidiyozis hastalığının meydana getirdiği stresi baskılamak amaçlı eksprese edildiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate Heat Shock Protein 70 activity in intestine cells of goats infected with coccidiosis. For this purpose 27 goats from both sexes, various breeds, and ages were used. 18 of these goats were naturally infected with coccidiosis, the remaning 9 goats showed no pathological lesions and used as control group. Intestine samples collected and fixed with known methods after necropsy. The sections for immunohistochemistry and heamotoxlyn–eosin stainings were made and these sections stained with routine methods. Histopathological results were epithelial damage, hyperplasia, nodular lesions, various stages of Eimeria, and inflammatory infiltration in mucosal and submucosal layers of the intestine. Immunohistochemistry showed Hsp70 expression with variable intensity. In conclusion, we thought that Hsp70 expression was a result of cellular stress caused by coccidiosis infection.