Prof. Dr. Robert Julius Bernhard ve Türkiye ormancılık politikaları üzerine etkileri
Prof. Dr. Robert Julius Bernhard and Turkey forestry effects on policies
- Tez No: 681891
- Danışmanlar: PROF. DR. CANTÜRK GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Günümüze kadar birçok yazar ve bilim adamı 3116 sayılı orman yasası ve dolayısıyla Türkiye ormancılık politikaları üzerinde Prof. Bernhard'ın önemli katkıları olduğunu ileri sürmektedir. Bununla birlikte Bernhard'ın katkılarına veya ülkemiz ormancılık politikaları üzerindeki etkilerine yönelik somut bir bilimsel çalışma söz konusu olmamıştır. Bu araştırma ile Prof. Bernhard tarafından 1926 yılında ülkemiz için hazırlanan orman yasa tasarısı ile 3116 sayılı orman yasası karşılaştırılarak, Bernhard'ın ülkemiz ormancılığına yaptığı etkiler olumlu ve olumsuz yönleriyle ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışma sonuçlarının bundan sonra oluşturulacak politikalara yönelik katkısı ise bu araştırmanın en önemli çıktısı ve özgün değerini oluşturacaktır. Çalışmanın somut değerinin oluşması ve konuya objektif yaklaşmak amacıyla anket çalışması uygulanmıştır. Prof. Bernhard'ın kanun tasarısı ve 3116 sayılı orman kanunu karşılaştırılmıştır. İstatiksel analizler sonucunda köylüye verilen haklar ve ormanların devletleştirilmesi maddeleri en az benzerlik göstermektedir. Orman tanımı, devlet ormanlarının işletilmesi, devlet ormanlarının sınırlandırılması, parasız faydalanma, muhafaza ormanı, ormanlarda iskân, ağaçlandırma ve imar, ormanların korunması maddeleri büyük ölçüde benzerlik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
So far,many writers and scientists have studied the Forestry Law No.3116 and therefore the forestry policies of Turkey.He suggest that Bernhard had important contributions.However, there has been no concrete scientific study of Bernhard's contributions or their impact on our country's forestry policies.With this research,Prof.By comparing the forest bill prepared for our country by Prof.Bernhard in 1926 with the forest law numbered 3116, it will be tried to reveal the positive and negative aspects of Bernhard's effects on our country's forestry. The contribution of the study results to future policies will constitute the most important output and original value of this research. A questionnaire was applied to establish the tangible value of the work and objectively approach the subject. Prof. Bernhard's draft law and the forest law numbered 3116 were compared and the rights given to the villagers and the nationalization clauses as a result of statistical analysis show the least similarity, while definition of forest, operation of state forests, limitation of state forests, free use, conservation forest, dwelling in forests, afforestation and zoning, Forests protection agents were broadly similar