Nietzsche and the self: The 'dissolution of the subject' in the man without qualities by Robert Musil and the disconnected by Oguz Atay
Nietzsche ve 'Ben' kavramı: 'Oznenin çözülümü': Niteliksiz Adam, Robert Musil ve Tutunamayanlar, Oguz Atay
- Tez No: 231926
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL IRZİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölümü
- Bilim Dalı: Eleştiri ve Kültür Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
The thesis discusses Nietzsche's critique of the constitution of the modern self and explores the ways in which this Nietzschean theme appears in literature. I will focus in particular on the Nietzschean theme of the dissolution of the subject as it appears in The Man without Qualities by Robert Musil (1880-1940) and The Disconnected by Oğuz Atay (1934-1977).In the first chapter I investigate Nietzsche's critique of the modern constitution of the self and his own account of the self. In Chapter II, I treat Nietzsche's account of the self as an important background to The Man without Qualities, and in Chapter III, I do the same for The Disconnected. In doing this I not only attempt to indicate the positive meaning of the dissolution of the subject in these novels, but also seek to demonstrate how even experimental or exploratory approaches to the living of a life set limits to such an idea.
Özet (Çeviri)
Bu tezde, Nietzsche?nin `Ben? kavramına yaklaşımını ve bu yaklaşımın edebiyatta nasıl ele alındığını göstermeye çalıştım. Nietzscheci bir tema olan `öznenin çözülümü? temasının Robert Musil?in Niteliksiz Adam?ında ve Oğuz Atay?ın Tutunamayanlar?ında nasıl ele alındığını vurguladım.Birinci bölümde Nietzsche?nin `Ben? kavramına getirdiği eleştiri ile kendisinin bu kavrama yaklaşımını, ikinci bölümde `Öznenin Çözülümü? temasının Niteliksiz Adam?da, üçüncü bölümde ise bu konunun Tutunamayanlar?da nasıl işlendiği üzerinde durdum. Ancak bunu yaparken, bu temanın her iki yazar tarafından da sadece olumlu olarak ele alınmadığını, aynı zamanda eleştirildiğini de vurgulamaya çalıştım.