Kayseri sivil mimarisindeki değişimler ve etkenleri
The Transformations and factors in the domestic architecture in Kayseri
- Tez No: 68190
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK AKSULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
KAYSERİ SİVİL MİMARİSİ ' NDEKİ DEĞİŞİMLER VE ETKENLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Ayşe Serap AXES GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1997 ÖZET Konut; insanin içinde yaşadığı, fiziksel ve sosyal ihtiyaçlarını karşıladığı ve kimliği, kökeni ile kültürünü yansıtan yapıdır. Bu nedenle bir yöreye ait konutun değişim ve gelişimi, o yörenin coğrafi durumu, iklimsel koşulları, yapı malzemeleri ve yapım teknikleri ile o yörede yaşayan toplumun sosyo-kültürel yapısı, ekonomik durumu, nüfusu ve yaşam şekli gibi özellikleri ile doğrudan ilişkilidir. Kayseri ili, geleneksel mimarinin değişimi olgusundan en yoğun şekilde etkilenen bir Anadolu kenti olarak, Anadolu'da yaşanan değişim, kimliksizleşme ve kamusal belleğin yok olmasında en iyi örneklerden birini oluşturmaktadır. Kayseri Geleneksel Mimarisi adı altında tanımlanan mimari; genellikle taş ve ahşapla yapılmış, 2-3 katlı, bahçeli, avlulu, yerleşme yoğunluğu az, doğa ile içice ve çoğunlukla sokağın iki yanında bitişik düzende yer almış yapılardır. Müslüman halk ile oldukça büyük bir Hristiyan çoğunluğun birlikte yaşadığı birkaç Anadolu kentinden biri olan Kayseri 'de farklı etnik gruplara ait sivil mimari örneklerin yanyana gelmesi sonucu özgün sokak dokuları oluşturur. Kayseri" de özellikle 1950 'li yıllardan itibaren görülen büyük değişmeler mimariye de yansımıştır. Böylece mevcut geleneksel dokunun yanı sıra modern oluşumlar olarak nitelendirilebilecek ikinci bir oluşum gözlenmiştir. Geleneksel yerleşim dokusu; yapılandığı dönemin coğrafi, sosyo-kültürel, ekonomik, teknolojik ve mülkiyet koşullarına göre biçimlenmiş, kullanıcı gereksinimlerine yanıt veren fonksiyonel konutlardan, yeni yerleşim dokusu ise; yöresel özelliklerini yitirmiş, değişen sosyo-kültürel, ekonomik, teknolojik, mülkiyet ve imar planları gibi etkenler çerçevesinde oluşan kimliksiz yapılardan meydana gelmiştir. Yapılan çalışmada Kayseri Sivil Mimari Yapılarının, 19. Yüzyıl 'dan itibaren yaşadığı değişimler ile bu değişimlerin mekansal yansımaları ele alınmış, kent konutları ve bağ konutları olarak iki ayrı grupta oluşumları incelenmiş ve tipolojik olarak çözümlenmiştir. Her iki grup da 1950 yılına dek durağan ve geleneksel bir yapım süreci yaşamış olmasına rağmen bu tarihten sonra; endüstrileşme, kentleşme, ekonomik, teknolojik, sosyo-kültürel farklılaşmalar, modernleşme çabaları ve batılılaşma hareketleri ile bunlara koşut olarak yapılan imar planları sonucu büyük bir değişim yaşamıştır. Çalışmanın sonucunda, Kayseri 'de bu değişimin dört ayrı zaman dilimi içerisinde oluştuğu ortaya çıkmıştır. Bu zaman dilimleri ise; - 19.Yüzyıl-1950 Yılları arası (Geleneksel Dönem), - 1950-1960 Yılları arası (Geleneksel 'den Modern'e Geçiş Dönemi), - 1960-1970 Yılları arası (Apartmanlaşma Dönemi), - 1970-1997 Yılları arası (Kooperatifleşme ve Uydu Kent Dönemi) olarak şekillenmektedir. Bilim Kodu t 501 Anahtar Kelimeler : Konut, Kayseri, değişim ve gelişim olguları, geleneksel-modern, sivil mimarlık eylemi. Sayfa Adedi t 165 Tez Yöneticisi s Doç. Dr. Işık AKSULU
Özet (Çeviri)
11 THE TRANSFORMATIONS AND FACTORS IN THE DOMESTIC ARCHITECTURE IN KAYSERİ (M.Sc. Thesis) Ayşe Serap ATEŞ 6AZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1997 ABSTRACT Definition of“house”can be made as the place to live in, which meets the physical and social needs. House also characterises the culture and roots of the owner. Therefore, the development and transformation of the house is directly related to the geography, climate, construction materials and tecniques, socio-cultural structure, economic situation, demography and life style of its region. As a city which is densly affected by the transformation of tradidional architecture, is a good example for interruption of public memory and identity. What can be described as Traditional Architecture of Kayseri is, 2-3 storey buildings of cut stone masonry, with a courtyard and garden, combined with nature and majorly lined on two sides of a street. Beeing one of the rare Anatolian towns which had a big Christian population living together with the Muslim community, Kayseri has a unique street silhouette created by houses of different ethnic groups, lined side by side. Domestic architecture of Kayseri affected by the several transformations especially after 1950 's. In addition to the existing traditional pattern, a second formation which can be called as modern appeared. Traditional housing pattern formed according to the socio- cultural, economic, technologic conditions and ownership laws of its period. These functional buildings answer the needs of the owner. The new pattern on the other hand, which lacks regional character, represents the changing conditions. In the thesis, domestic architecture of Kayseri since 19th century is examined in two groups, as city houses and wineyard houses, and a typological analysis is prepeared. It is understood that until 1950 examples of each group sustained their traditional character. After 1950, a great transformation due to industrialisation, urbanisation, socio-culturel changes, modernisation and westernisation trends and development plans. The thesis attests that this transformation in Kayseri occured in four phases which are* - Between 19th century-1950 (Traditional Period) - Between 1950-1960 (Period of transformation from traditional to modern) - Between 1960-1970 (Period of Apartment Blocks) - Between 1970-1977 (Period of Co-operatives and Satellite Towns) Science Code s 501 Key Words : House, Kayseri, concepts of transformation and development, traditional-modern, domestic housing. Page Number s 165 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Işık AKSULU