أثر المرابحة كصيغة تمويلية مصرفية على المشاريع الصغيرة والمتوسطة في العراق
Murabaha'nın bir bankacılık finansman yöntemi olarak Irak'taki küçük ve orta ölçekli işletmelere etkisi
- Tez No: 681918
- Danışmanlar: PROF. FAHRETTİN ATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Murabaha yöntemi, Irak'taki İslami bankalara bir finansman yöntemi olarak kabul edilmektedir. İslami bankaların öneminin tanımı ve en önemli işlemleri şu şekilde ele alınmıştır: Irak'ta en yaygın olarak kullanılan ve uygulanan finansman yöntemi olan Murabaha'nın satışı, tanımı ve kavramına değinilmiştir. Etki rolü olarak, Irak'ta İslami bankaların uyguladığı murabaha yöntemi prosedürlerini incelemek ve İslami bankaların şeriat kanunlarına ve yasal standartlara ne ölçüde uyduğunu ve ayrıca uygulamadaki bazı sorunları incelemek benim için bir etki rolü olarak. Bu çalışma ve araştırma, Murabaha sözleşmesinin tarafları ile birinci taraf olarak finansör ve birinci ve birincil amacı devletin gelişmesini sağlamak olan ikinci taraf olarak müşterinin tartışılmasına dayanmaktadır. Birinci ve ikinci öncelikleri kârlılık ve büyümedir. Asıl amaç projenin başarılı olması ve büyümesi, buna ek olarak İslami projeler ve bankalar, bunların ülke için önemi, nasıl finanse edileceği hakkında konuşuldu. Araştırmanın amacı, küçük ve orta ölçekli projeler için bir finansman yöntemi olarak Murabaha etkisinin bilinmesi ve bu araştırmada karşılaşılabilecek sorunların ve eksikliklerin açıklığa kavuşturulmasıdır. bu projelerin takip edilememesi, girişimcinin benzer projelerle uğraşma konusundaki deneyimsizliği ve beceriksizliği nedeniyle durmuş ve kaybedilen bir projeye yol açmıştır. araştırma ve doğru planlamada yer alan önerilerle bunları aşmak. Elemanları boyunca. Şeriat gözetim organının rolünün çözüm bulmak için araçsal olduğu tespit edilmelidir. Bu çalışma ve araştırma, Murabaha aracılığıyla finanse edilen projelerin karşılaştığı çoğu sorunu ortadan kaldırmak için ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The formula Murabaha is considered as a financing formula to Islamic banks in Iraq. The definition of the importance of Islamic banks and their most important transactions had been discussed as follows: Murabaha, the financing formula most commonly used and applied in Iraq with have been mentioned the sale, definition, and concept of Murabaha. As an impact role by me to examine the Murabaha formula procedures performed by Islamic banks in Iraq and examine the extent to which Islamic banks comply with sharia law and legal standards, as well as some problems in practice. This study and research are based on a discussion of the parties to the Murabaha contract and the financier as the first party and the customer as the second party whose first and primary objective is to ensure the development of the state. Their first and second priority is profitability and growth. The main purpose is to succeed and growth of the project, in addition to this talked about Islamic projects and banks, their importance to the country, with how to finance them. The purpose of the research is to the knowledge of the Murabaha effect as a financing formula for small and medium projects and clarifying of the problems and shortcomings would encounter in this research, Although the failure to follow projects seriously by the project owner to deal with such as this projects thus the inability to follow up led to a stalled and lost project due to the inexperience and incompetence of the entrepreneur to deal with like projects. Within a wide range of research which is recommend modern and thoughtful methods to solve these kinds of problems and overcome them through the recommendations contained in the research and proper planning. Throughout their elements. Had to been found that the role of the Shari 'a oversight body is instrumental to find solutions. This work and research have emerged to eliminate most problems faced by projects funded through Murabaha.