Önceden tedavi almamış HIV enfeksiyonlu hastalarda tedaviye cevabın değerlendirilmesinde CD38+CD4 ve cd8 T lenfositlerin değeri ve maliyet analizi
Value and cost analysis of CD38+ cd4 and CD8 T lymfocytes in the evaluation of response to treatment in previously untreated HIV i̇nfected patients
- Tez No: 681941
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE SEZA İNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: İnsan immün yetmezlik virüsü (HIV) enfeksiyonunun patogenezinde B, T (CD4, CD8) ve NK hücrelerinin katıldığı immün aktivasyon önemli rol oynar ve bunun en önemli göstergeleri, CD8+ ve CD4+ T lenfositleri üzerindeki CD38 ile HLA-DR moleküllerinin ekspresyonunun artışıdır. HIV enfeksiyonu olan hastalarda antiretroviral tedavi etkinliğinin takibinde altın standart CD4+ T hücre sayısı ile birlikte rt-PCR yöntemiyle HIV-RNA tayinidir. Ancak, HIV-RNA maliyetli ve rapor süresinin nispeten geç olması nedeniyle, ucuz, hızlı ve güvenilir testlere halen ihtiyaç vardır. Bu çalışmanın amacı, HIV enfeksiyonu olan hastaların antiretroviral tedavi etkinliğinin değerlendirilmesinde CD38+ ve HLA-DR+ T lenfosit oranlarının değerinin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Prospektif olarak yürütülen bu çalışmaya, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji kliniğinde 30 Mayıs 2019- 15 Haziran 2020 tarihleri arasında HIV (+) olduğu tespit edilen ve antiretroviral tedavi başlanması planlanan hastalar alınmıştır. Bu hastalar tedavi öncesinde, tedavi başlandıktan sonraki 3. ve 6. aylarda değerlendirilerek, rutin takipte kullanılan testlere ek olarak alınan kan örneklerinde CD38+ ve HLA-DR+ T lenfositlerin oranı akım sitometri yöntemiyle tespit edilmiştir (Beckman Coulter Navios, USA). Bu sonuçlar, rutin takip için kullanılan CD4+ T lenfosit sayısı ve HIV-RNA düzeyi ile kıyaslanmış ve CD38+ ve HLA-DR+ T lenfosit oranlarının antiretroviral tedavinin etkinliğinin takibindeki rolü araştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya alınan tamamı yeni tanı konmuş 59 hastanın 56'sı erkek (%95) olup, yaş ortalaması 34,4±11,6 (18-68) idi. Hastaların tedavi öncesi, tedaviden sonraki 3. ay ve 6. ayda yapılan test sonuçları istatistiksel olarak değelendirilmiştir. HIV-RNA ortalaması tedavi öncesi 615123,78 kopya/ml, tedavi sonrası 3. ayda 9410,80 kopya/ml, 6. ayda 35671,73 kopya/ml; CD4+ T lenfosit sayısı ortalaması tedavi öncesi 363,39 hücre/mm3, tedavi sonrası 3. ayda 595,23 hücre/mm3, 6. ayda 683,51 hücre/mm3; CD38+ T lenfosit oranı ortalaması tedavi öncesi %48,3, tedavinin 3. ayında %28,3, 6. ayında %27,7; HLA-DR+ T lenfosit oranı ortalaması tedavi öncesi %36,3, tedavinin 3. ayında %28,5, 6. ayında %22,8 bulunmuştur. Antiretroviral tedavi başlanan hastalarda CD38+ T lenfosit oranı incelendiğinde, tedavi öncesine göre 3. ayda ve 6. ayda istatistiksel olarak anlamlı azalma gösterdiği (p0,05). HLA-DR+ T lenfosit oranlarında tedavi öncesi ile 3. ay arasında ve 3. ay ile 6.
Özet (Çeviri)
Objective: Immune activation by B, T (CD4, CD8) and NK cells plays an important role in the pathogenesis of human immunodeficiency virus (HIV) infection, and the most important indicators of this are the increased expression of CD38 and HLA-DR molecules on CD8+ and CD4+ T lymphocytes. The gold standard in monitoring the efficacy of antiretroviral treatment in patients with HIV infection is HIV-RNA determination by rt-PCR method together with CD4+ T cell count. However, because high cost and relatively long reporting time of HIV-RNA test, there is still a need for inexpensive, rapid and reliable monitoring test. The aim of this study is to determine the value of CD38+ and HLA-DR+ T lymphocyte ratios in the evaluation of the efficacy of antiretroviral therapy in patients with HIV infection. Materials and Methods: In this prospective study, patients who were found to be HIV (+) and planned to start antiretroviral therapy between 30 May 2019 and 15 June 2020 in the Infectious Diseases and Clinical Microbiology clinic of Çukurova University Faculty of Medicine were included. These patients were evaluated before the treatment, at the 3rd and 6th months after the start of treatment, and the ratio of CD38+ and HLA-DR+ T lymphocytes in the blood samples taken in addition to the tests used in routine follow-up was determined by flow cytometry (Beckman Coulter Navios, USA). These results were compared with the CD4+ T lymphocyte count and HIV-RNA level used for routine follow-up, and the role of CD38+ and HLA-DR+ T lymphocyte ratios in monitoring the effectiveness of antiretroviral therapy was investigated. Results: Of the 59 newly diagnosed patients included in the study, 56 (95%) were male, and the mean age was 34.4±11.6 (18-68). The test results of the patients before the treatment, at the 3rd month and 6th month after the treatment were evaluated statistically. HIV-RNA mean pre-treatment was 615123.78 copies/ml, post-treatment 9410.80 copies/ml at 3 months, 35671.73 copies/ml at 6 months; The mean CD4+ T lymphocyte count was 363.39 cell/mm3 before the treatment, 595.23 cell/mm3 at the 3rd month after the treatment, 683.51 cell/mm3 at the 6th month; The mean CD38+ T lymphocyte rate was 48.3% before the treatment, 28.3% at the 3rd month of the treatment, 27.7% at the 6th month; The mean HLA-DR+ T lymphocyte ratio was 36.3% before the treatment, 28.5% at the 3rd month of the treatment, and 22.8% at the 6th month. When the CD38+ T lymphocyte ratio was examined in patients who were started on antiretroviral therapy, it was found that there was a statistically significant decrease in the 3rd and 6th months compared to the pre-treatment period (p0.05).