Çevresel gürültü karşısında konut balkonlarının ses bariyeri olarak etkilerinin araştırılması
Research of the effects of residential balconies as sound barriers against environmental noise
  1. Tez No: 681946
  2. Yazar: HİLAL ÜSTÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Gürültü kirliliği, toplumun yaşam kalitesi, refahı ve sağlığı üzerinde ciddi etkileri olduğu bilinen en büyük çevresel sorunlardandır. Demografik genişleme beraberinde hızlı gelişen kentleri ve plansız yapılaşmayı getirmiştir. Bu yeni yapılı çevrelerde ulaşım ağlarının geliştirilmesi ile yoğun trafik arterleri, kent içi raylı ulaşım sistemleri ve sürekli inşaat gürültüsünün arasında kalan konut yapıları, gürültü kirliliğinden en çok etkilenen yerleşimlerden olmuştur. Bu tez çalışmasında, çevresel gürültüyü azaltmak için geliştirilen yöntemler ve yapılı çevrenin akustik kalitesini iyileştirmede bina kabuğu tasarımlarının katkısı incelenmiştir. Bina kabuğu tasarımları arasında, özellikle konut yapılarında yaygın kullanılan balkon elemanlarının, yönetmelikler ve standartlar tarafından önerilen mimari ve akustik tasarım kriterleri tanımlanmıştır. Tez kapsamında, bir örnek konut biriminin bulunduğu çevre koşullarında maruz kaldığı gürültü seviyeleri ölçülmüştür. Uygun balkon geometrisi, akustik tasarımda kullanılan malzemenin özellikleri ve konumlandırmaları ile konut sakinlerinin işitsel konforunu arttırmaya nasıl katkıda bulunacağı, Odeon simülasyon programı yardımıyla araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda yeni binaların balkon tasarımlarında ve mevcut olanların iyileştirilmesinde kritik öneme sahip faktörler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Noise pollution is one of the biggest environmental problems known to have serious effects on the quality of life, well-being, and health of the society. Demographic expansion has brought along rapidly developing cities and unplanned urbanization. Residential buildings, which are surrounded between the development of transportation networks in these new built environments and heavy traffic arteries, urban rail transportation systems, and constant construction noise, have been the most affected by noise pollution. In this thesis, the measures developed to manage and mitigate the known effects of environmental noise and the contribution of building envelope designs in improving the acoustic quality of the built environment were examined. Among the building envelope designs, the architectural and acoustic design criteria recommended by regulations and standards for balcony elements, which are widely used in residential buildings, were defined. Within the scope of the thesis, the noise levels that a sample housing unit is exposed to in the environmental conditions were measured. The appropriate balcony geometry, the properties and positioning of the material used in acoustic design, and how they contribute to increasing the auditory comfort of the residents were investigated via Odeon simulation software. Based on obtained results, critical factors in balcony designs of new buildings and improvement of existing ones were determined.