Kentsel açık -yeşil alanlarında işitsel peyzaj kalitesinin değerlendirilmesi; Malatya örneği
Evaluation of soundscape quality in urban open green areas, Malatya example
  1. Tez No: 953518
  2. Yazar: GİZEM DELİKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SIMA POUYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Teknolojik gelişmelerin sonucu olarak şehirlerin aşırı kalabalıklaşması ve plansız büyümesi, insanların sosyal, kültürel ve fizyolojik ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri açık-yeşil alanları önemli bir konu haline getirmiştir. Ancak bu özel olarak tasarlanmış alanlardaki kontrolsüz sesler, bu alan kullanıcılarını ciddi şekilde rahatsız edebilmektedir. Bu çalışmanın ilk amacı kentsel açık-yeşil alanlarda çevresel gürültünün karşısında önerilen sessiz/sakin alanlar kavramından algısal olarak daha kapsayıcı ve insan merkezli bir kavram olan işitsel peyzaj tasarım özeliklerinin açıklanması ve bu kavram hakkında farkındalığın oluşturulmasıdır. Araştırmanın amaçlarından bir diğeri, henüz belirlenmemiş olan, Türkiye'deki alan kullanıcı profilinin işitsel tercihlerini saptama çalışmasının gerçekleştirilmesidir. Peyzaj tasarım aşamasında, sürece dahil edilecek ses olgusunun çerçevesini belirleyecek olan 'işitsel algı değerlendirme' konusuna insan perspektifinden bakmak hedeflenmiştir. Bu amaçla Malatya kentinde bulunan 4 farklı kentsel açık - yeşil alanlarda işitsel peyzaj değerlendirmesi için nesnel ve öznel verileri toplanarak kullanıcı tercihlerin açıklanması ve kentsel açık-yeşil alanlardaki işitsel peyzajın iyileştirilmesine yönelik öneriler verilmiştir. Çıkan sonuçlar üzerinde analizler yapılarak ses ve gürültü haritaları oluşturulmuştur ve uygulanan anketler ve gözlemler sonucunda çalışılan mekânların ses kimliğini oluşturan“sembol ses”,“arka plan sesler”ve“ön plan sesler”tanımlanmış ve işitsel peyzaj ile ilgili öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As a result of technological developments, the overcrowding and unplanned growth of cities have made open-green areas, where people can meet their social, cultural and physiological needs, an important issue. However, uncontrolled sounds in these specially designed areas can seriously disturb the users of these areas. The first aim of this study is to explain the features of the soundscape design, which is a more perceptually inclusive and human-centered concept than the concept of quiet/calm areas suggested against environmental noise in urban open-green areas, and to create awareness about this concept. Another aim of the research is to carry out a study to determine the auditory preferences of the area user profile in Turkey, which has not yet been determined. In the landscape design phase, it is aimed to look at the issue of 'auditory perception evaluation', which will determine the framework of the sound phenomenon to be included in the process, from a human perspective. For this purpose, objective and subjective data were collected for the auditory landscape evaluation in 4 different urban open-green areas in the city of Malatya, and suggestions were made for the explanation of user preferences and the improvement of the auditory landscape in urban open-green areas. Sound and noise maps were created by analyzing the results, and as a result of the applied surveys and observations, the“symbol sound”,“background sounds”and“foreground sounds”that constitute the sound identity of the studied spaces were defined and suggestions regarding the sound landscape were presented.