Türkiye'de e-belediyecilik uygulaması: Güneydoğu Anadolu Bölgesi il belediyelerinde bir araştırma
E-municipality applications in Turkey: A study in the city municipalities in the Southeastern Anatolia Region
- Tez No: 681958
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH MUSTAFA ÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günümüzde yaşanan teknolojik dönüşüm tüm dünyayla birlikte Türkiye'de de kamu yönetimi alanında çok olumlu gelişmeler yaşanmasına, hizmet sunumu noktasında daha işlevsel olan ve pratik çözümler üretebilen“E-Devlet”ve“E-Belediyecilik”gibi uygulamaların yaşantımıza dâhil olmasına sebep olmuştur. Hizmet taleplerinin en hızlı şekilde ve en az maliyetle karşılanmasını sağlayan bu uygulamalar, vatandaş ile devlet arasındaki ilişkiyi geliştirdiği gibi yönetime katılım ve şeffaflık noktasında da Devlete büyük fayda sağlamıştır. E-Devlet ve E-Belediyecilik uygulamaları ile ilgili genel beklentiler, vatandaşın günlük hayatını kolaylaştırması, yerel katılımı arttırması, merkezi ve yerel yönetimlerin bürokratik maliyetlerini ve iş yükünü azaltmasıdır. Bu beklentiler, kamu örgütlerinin ve vatandaşların bu uygulamaları etkili ve verimli şekilde kullanması ve uygulamaların eksik yönlerinin belirlenerek geliştirilmesi yolu ile karşılanabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de E-Belediyecilik faaliyetlerinin genel anlamda yapısal ve işlevsel özelliklerini incelemek, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki il belediyelerinin E-Belediyecilik kapsamında sunduğu hizmetlerdeki etkililik ve verimliliğini artırmak ve kent halkının yönetime daha fazla katılımını sağlamak için E-Belediyecilik uygulamalarını araştırmak ve ilgili değerlendirme ve önerilerde bulunmaktır. Çalışmada dolaylı ve alıntısal araştırma yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The technological transformation experienced today has caused many positive developments in the field of public administration all over the world and in Turkey and led to the implementation of new practices, such as“e-government”and“e-municipality”, which provide more functional and practical solutions in service delivery. These practices, which ensure that service requests are met in the fastest way with a minimum cost, have improved the relationship between the citizen and the state, as well as have benefited the state in terms of participation and transparency in management. General expectations about e-Government and e-Municipality practices are that they facilitate the daily life of citizens, improve local participation, and reduce the bureaucratic costs and workload of central and local administrations. These expectations can be met by the effective and efficient use of these practices by public organizations and citizens, and by identifying and developing the lacking aspects of these practices. In this regard, the study aims to investigate the e-Municipality practices and make relevant evaluations and recommendations in order to increase the efficiency and efficacy in services and to ensure extensive participation of city dwellers in administration within the scope of e-Municipality of provincial municipalities in Southeast Anatolia region by analyzing the reasons and characteristics of the legal and institutional infrastructure of the implementation of e-Municipality activities in Turkey in general.