Erken adölesan ve adölesan dönemde ftalat maruziyetinin epigenetik mekanizmalar ve metabolik profil üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of effects of phthalate exposure on epigenetic mechanisms and metabolic profile in early adolescent and adolescent periods
- Tez No: 681973
- Danışmanlar: PROF. DR. BELMA GÜMÜŞEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Di (2-etil hekzil) ftalat (DEHP), kişisel bakım ürünlerinden oyuncaklara kadar birçok üründe/ambalajında kullanılan ve endokrin bozucu özellikleri olan bir kimyasal maddedir. DEHP ile ilgili yapılan çalışmalar toksisitenin özellikle erkek üreme sistemini hedeflediğini göstermektedir. Bu tez çalışmasında, Sprague Dawley erkek sıçanlar, erken adölesan ve adölesan dönem boyunca 30 mg/kg/gün (DD grubu) ve 60 mg/kg/gün (YD grubu) DEHP'e maruz bırakılarak oluşan toksisitenin sonuçları yetişkinlik döneminde kontrol grubu ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda, sperm parametrelerindeki değişiklikler, oksidatif stres oluşumu (total glutatyon, total antioksidan kapasite ve lipit peroksidasyonu düzeyleri), histopatolojik ve apoptotik değişiklikler incelenmiştir. Epigenetik değişiklikler irdelenmiş ve metabolomik analizler yapılmıştır. DEHP maruziyeti ile sperm sayı, motilite ve morfolojisinde anlamlı değişimler ve doku hasarına işaret eden histopatolojik değişiklikler meydana gelmiştir. Apoptoz DD ve YD grubunda sırasıyla 3,36 ve 7 kat artmıştır.
Özet (Çeviri)
Di (2-ethyl hexyl) phthalate (DEHP) is a chemical that has endocrine disrupting properties and is widely used in many customer products. Studies on DEHP show that toxicity specifically targets the male reproductive system. In this thesis, preadolescent Sprague Dawley male rats were exposed to 30 mg/kg/day (DD group) and 60 mg/kg/day (YD group) DEHP until the end of adolescence period and the toxicity were evaluated in adulthood by measuring sperm parameters, histopathologic and apoptotic changes, oxidative stress parameters (total glutathione, total antioxidant capacity and lipid peroxidation levels), epigenetic mechanisms and changes in metabolic profile. Significant alterations in sperm count, motility, and morphology in both study group and histopathological changes were observed by DEHP exposure compared to control. Testicular apoptosis increased 3.36 and 7 times in the DD and YD groups, vs control respectively.