Migren tanısı alan üniversite öğrencilerinde su jok tohum terapi uygulamasının baş ağrısının şiddeti, süresi ve sıklığına etkisi: Randomize tek kör plasebo kontrollü çalışma
The effect of su jok seed therapy at university students with migraine diagnosis on the intensity, duration and frequency of HEAD pain: Randomized single blind plasebo controlled study
  1. Tez No: 681982
  2. Yazar: AYŞEGÜL KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHŞAN ÇEVİK AKYIL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Amaç: Bu araştırma migren tanısı alan üniversite öğrencilerinde Su Jok tohum terapisinin baş ağrısının şiddeti, süresi ve sıklığı üzerindeki etkisini incelemek amacı ile yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma iki aşamalı olarak yapılmıştır. İlk aşamasını tanımlayıcı-kesitsel çalışma, ikinci aşamasını da randomize tek kör plasebo kontrollü çalışma oluşturmuştur. Araştırmanın ilk aşaması; Ocak 2020-Mart 2020 tarihleri arasında, Aydın ADÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Hemşirelik Fakültesi'nde öğrenim gören 1635 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, Identity Migren Testi ve nörolog tarafından yapılan klinik muayene ile toplanmıştır. Araştırmanın ikinci aşaması; Eylül 2020-Şubat 2021 tarihleri arasında 24 müdahale, 23 plasebo kontrol grubu olmak üzere 47 migren tanılı öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri; araştırmacılar tarafından hazırlanan Hasta Tanıtım Formu, Migren Günlüğü, Sayısal Ağrı Ölçeği (SAÖ) ve HIT-6 (Baş Ağrısı Etki Testi) testi ile toplanmıştır. Müdahale ve plasebo kontrol grubundaki her hastaya 4 hafta süresince, haftada 2 seans toplamda 8 seans Su Jok tohum terapi uygulanmıştır. Veriler; uygulamanın 30., 60., ve 120. dakikasında SAÖ, uygulama öncesi (ön test), uygulama sonrası (son test) ve uygulama sonlandıktan 4 hafta sonraki dönemde (izlem testi) migren günlüğü ve HIT-6 testi ile değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler ki-kare, student-t ve Mann-Whitney U testleri kullanılmıştır. Normal dağılım gösteren nicel değişkenlerin grup içi karşılaştırmalarında tekrarlı ölçümler varyans analizi ve Bonferroni düzeltmeli ikili değerlendirmeler kullanılmıştır. Normal dağılım göstermeyen nicel değişkenlerin grup içi karşılaştırmalarında Friedman test ve Dunn-Bonferroni test uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmanın yapıldığı üniversite öğrencilerinde migren prevelansı %9.29 saptanmıştır. Su Jok tohum terapi uygulaması sonrası müdahale grubundaki öğrencilerin sayısal ağrı ölçeği puan ortalamalarında müdahalenin 60.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to examine the effect of Su Jok seed therapy on the severity, duration and frequency of headache in university students diagnosed with migraine. Materials and Methods: The research was carried out in two stages. The first phase was a descriptive-cross-sectional study, and the second phase was a randomized single-blind placebo-controlled study. The first stage of the research; It was held between January 2020 and March 2020 with 1635 students studying at Aydın ADU Faculty of Health Sciences and Faculty of Nursing. Data were collected by the Identity Migraine Test and clinical examination by a neurologist. The second stage of the research was conducted between September 2020 and February 2020, with 47 migraine students; 24 of them were interventions; 23 of them were in the placebo group. Research data were collected with the Patient Information Form and Migraine Diary prepared by the researchers, Numerical Pain Scale (SAS) and HIT-6 (Headache Impact Test) test. Each patient in the intervention and placebo groups received 8 sessions of Su Jok seed therapy, 2 sessions per week for 4 weeks. The data were evaluated with SAS at the 30th, 60th and 120th minutes of the application, and with the migraine diary and HIT-6 test before the application (pre-test), after the application (post-test), and 4 weeks after the application (follow-up test). Descriptive statistics chi-square, student-t and Mann-Whitney U tests were used in the analysis of the data. Repeated measures analysis of variance and Bonferroni-corrected binary assessments were used for within-group comparisons of normally distributed quantitative variables. Friedman test and Dunn-Bonferroni test were used for intragroup comparisons of quantitative variables that did not show normal distribution. Results: At the end of the study, the prevalence of migraine was found to be 9.29% in university students studying at Aydın ADU Faculty of Health Sciences and Faculty of Nursing.