Kalp damar cerrahisi hastalarının pıhtı önleyici tedaviden memnuniyet düzeyleri ve etkileyen faktörler
The satisfaction levels from anticoagulant therapy of cardiovascular surgery patients and factors affecting
  1. Tez No: 681998
  2. Yazar: NURSEL SERİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİDE FAYDALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Hemşirelik, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma kalp damar cerrahisi sonrası pıhtı önleyici tedavi ile taburcu olan hastaların pıhtı önleyici tedaviden memnuniyet düzeylerini ve etkileyen faktörleri ortaya koymak amacı ile tanımlayıcı türde gerçekleştirilmiştir. Çalışma 1 Nisan 2019- 28 Şubat 2020 tarihleri arasında kalp-damar cerrahisi geçirdikten sonra Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne ameliyat sonrası kontrolleri için başvuran 300 hasta ile tamamlanmıştır. Araştırma verileri; Tanımlayıcı Bilgiler Formu ve Duke Antikoagülan Memnuniyet Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzdelikler, ortalama, bağımsız çift örneklem t, Mann Whitney U, Kruskal Wallis ve ANOVA testleri kullanılmıştır. Çalışma öncesi etik kurul, ilgili kurum, DAMÖ ölçeğinin kullanım izinleri ve çalışmaya katılan hastaların bilgilendirilmiş onamları alınmıştır. Çalışmada hastaların yaş ortalamaları 57,90±12,45 olup, %43,0'ü koroner arter bypass greft, % 33,3'ü kalp kapak cerrahisi, %17,0'si periferik damar cerrahisi, %6,7'si hem kalp hemde damar cerrahisi geçirmiştir. Katılımcıların DAMÖ ölçeği puan ortalamaları 84,22±20,75 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this descriptive study was to assess the level of satisfaction of patients discharged with anticoagulant therapy following cardiovascular surgery, as well as the factors affecting anticoagulant therapy. Between April 1, 2019 and February 28, 2020, 300 patients who applied to Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital for post-operative check-ups following cardiovascular surgery were included in the study. The Descriptive Information Form and the Duke Anticoagulant Satisfaction Scale (DASS) were used to collect data for the study. The data were analyzed using the number, percentile, mean, independent double sample t, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, and ANOVA tests. Before the study began, the ethics committee, the appropriate institution, permission for the use of the DASS scale, and informed consent of the patients participating in the study were obtained. The mean age of the patients in the study was 57.90±12.45, 43.0% had coronary artery bypass graft, 33.3% had heart valve surgery, 17.0% had peripheral vascular surgery, 6.7% He had both heart and vascular surgery. The mean scores of the participants on the DASS scale were found to be 84.22±20.75.