Konsantrik ve izometrik iskelet kası kasılması öncesi ve sonrasında kan irisin, FNDC5 düzeylerinin ve metabolik profilinin incelenmesi
Investigation of blood irisin, FNDC5 levels and metabolic profile before and after concentric and isometric skeletal muscle contraction
  1. Tez No: 681999
  2. Yazar: ÖMER SERKAN KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEZA KORKUSUZ, DOÇ. DR. AYŞE ERCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Fizyoloji, Spor, Biochemistry, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
İrisin salınımını etkileyen egzersiz parametreleri önemli bir araştırma konusudur. Bu çalışmanın amacı, konsantrik ve izometrik iskelet kası kasılması öncesi ve sonrasında kanda irisin, FNDC5 ve metabolik profilin incelenmesidir. 16 sağlıklı erkeğe, 3 hafta ara ile, her ikisi de 5-6 dakika süren konsantrik ve izometrik diz fleksiyon/ekstansiyon egzersizi, izokinetik dinamometre üzerinde, yaptırıldı. Egzersizler öncesinde ve sonrasında alınan kan örneklerinden, enzyme linked immunosorbent assay (ELISA) yöntemiyle irisin seviyesi, western blot yöntemiyle FNDC5 seviyesi ve sıvı kromatografisi-uçuş zamanlı kütle spektrometresi (Q-TOF LC/MS) ile metabolik profil tayini yapıldı. Maksimum kalp hızları ve son 7 gündeki fiziksel aktiflik durumu kaydedildi. Katılımcıların yaş, boy, kilo, vücut kitle indeksi (VKİ), vücut kompozisyonu bilgileri (biyoelektrik impedans analizi ve kemik dansitometrisi ile ölçülen), el kavrama kuvveti, izokinetik ve izometrik kuvvet ve iş değerleri kaydedildi. Konsantrik egzersiz ile irisin değişimi 1.23 ± 0.28 (p=0.007) iken, izometrik egzersiz ile 1.44 ± 1.04 (p=0.134) bulundu. Egzersizlerin metabolom ve lipidom düzeyindeki etkileri temel bileşenler analizinde önemli ölçüde farklılık gösterdi.
Özet (Çeviri)
Exercise parameters that affect the release of the irisin are an important research subject. The aim of this study is to examine the irisin, FNDC5 and metabolic profile in blood before and after concentric and isometric skeletal muscle contraction. Concentric and isometric knee flexion / extension exercises, both of which lasted 5-6 minutes, were performed on an isokinetic dynamometer by 16 healthy men at 3-week intervals. Irisin level was determined by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) method, FNDC5 level by western blot method and metabolic profile by liquid chromatography-time-of-flight mass spectrometry (Q-TOF LC/MS) from blood samples taken before and after the exercises. Maximum heart rates and physical activity status for the last 7 days were recorded. Participants' age, height, weight, body mass index (BMI), body composition information (measured by bioelectrical impedance analysis and bone densitometry), hand grip strength, isokinetic and isometric strength, and work values were recorded. While the change of irisin with concentric exercise was 1.23 ± 0.28 (p = 0.007), it was found to be 1.44 ± 1.04 (p = 0.134) with isometric exercise. The effects of the exercises at the metabolome and lipidome level differed significantly in the principal component analysis.