Obez sıçanlarda aralıklı beslemenin depresyon üzerine etkisi
Effect of intermittent fasti̇ng on depressi̇on i̇n obese rats
  1. Tez No: 682017
  2. Yazar: ELİF NUR DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Fizyoloji, Nutrition and Dietetics, Physiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Obezite, kronik bir hastalık ve neden olduğu en önemli psikolojik sorun depresyondur. Vücut kompozisyonunun ağırlık kaybıyla iyileştirilmesi, obezite ve obeziteye bağlı hastalık riskini azaltabilir. Aralıklı beslenme (IMF)'nin insanlarda ve kemirgenlerde vücut ağırlığı kaybını sağladığı ve pek çok psikolojik yararı olduğu bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı IMF uygulamasının obezite ve depresyona etkisini saptamaktır. Yöntem: Çalışmada altı grup kullanlmıştır: Kontrol grubu (n=7), IMF grubu (n=7), YND grubu (n=7), YYD grubu (n=7), YYIF grubu (n=7), YNIF grubu (n=7). Vücut ağırlıkları haftada iki kez ölçülmüştür. 16 hafta sonunda davranış deneyleri uygulanmış, ardından kan ve beyin dokusu örnekleri alınarak kanda; insülin, leptin, LDL, CRH, dokuda; MDA, GpX, GSH seviyeri ELISA yöntemi ile ölçülmüştür. Karaciğer ve yağ dokuları histolojik olarak incelenmiştir. Bulgular: YYD uygulanan gruplarda ağırlık artışı görülürken, IMF'nin anlamlı bir etkisi görülmemiştir. Davranış deneylerinde farklı sonuçlar elde edilmiştir. Plazma LDL ve CRH seviyelerinde anlamlı sonuç elde edilmemiştir. Plazma insülin seviyelerinde IMF tek başına değişime neden olmamış, YYD ile birlikte uygulamasının insülin seviyesinde anlamlı artışa neden olmuştur. Plazma leptin seviyelerine bakıldığında IMF uygulaması leptin seviyelerini anlamlı olarak azaltmıştır. Oksidatif stresi parametrelerinden MDA, GpX ve GSH seviyeleri ise farklı dokularda farklı sonuçlar göstermiştir. Sonuç: Sonuç olarak; Farklı sürelerde uygulanan ya da farklı aralıklı beslenme yöntemleri tüm bu belirteçler üzerine farklı etki edebilir. İleri çalışmalar bu farklılığın nasıl etki ettiği konusunda yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: Obesity is a chronic disease and the most important psychological problem it causes is depression. Improving body composition by weight loss can reduce the risk of obesity and obesity-related diseases. It is known that intermittent feeding (IMF) provides body weight loss in humans and rodents and has many psychological benefits. The aim of this study is to determine the effect of IMF application on obesity and depression. Methods: Six groups were used in the study: Control group (n=7), IMF group (n=7), YND group (n=7), HFD group (n=7), YYIF group (n=7), YNIF group (n=7). Body weight of rats was measured twice a week. At the end of 16 weeks, behavioral experiments were applied. Then, blood and brain tissue samples were taken; insulin, leptin, LDL, CRH, in tissue; MDA, GpX, GSH levels were measured by ELISA method. Liver and adipose tissues were examined histologically. Results: As can be seen, it is determined that the IMF is understood in the events seen in widely used countries. Different results were obtained in the procedures performed. No significant results were obtained in plasma LDL and CRH levels. When the plasma leptin levels were examined, it was seen that the IMF application significantly reduced the leptin levels. MDA, GpX and GSH levels for oxidative stress grading are different in different tissues. Conclusion: As a result; Different intermittent fasting methods applied at different times may have different effects on all these markers. Further studies will guide how this difference affects.