Ünı̇versı̇te öğrencı̇lerı̇nde dı̇jı̇tal oyun bağımlılığı, benlı̇k saygısı ve depresyon düzeylerı̇ arasındakı̇ ı̇lı̇şkı̇sı̇nı̇n ı̇ncelenmesı̇
Investigation of the relationship between digital game addiction, self-esteem and depression among college students
  1. Tez No: 682020
  2. Yazar: SERVET GÜLDAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM NARTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı alanyazın içinde zaman içinde ilişkili çalışmaların gün geçtikçe artmaya başladığı konulardan biri olan oyun bağımlılığının, çalışma kapsamında ilişkili olduğu düşünülen benlik saygısıyla ve depresyonla ilişkisinin incelenmesidir. Çalışma verileri, pandemi koşullarından da etkilenerek üniversite öğrencilerinin internet ortamında doldurduğu ölçek formlarıyla toplanmıştır. Çalışma, üniversite 1, 2, 3 ve 4. sınıf öğrencileriyle lisansüstü eğitime devam eden öğrencilerden oluşan 292 kişilik bir örneklem grubuyla yapılmıştır. Çalışmanın örneklemi, 163 kadın (%55,8) ve 129 erkek öğrenciden (%44,2) oluşmaktadır. Çalışmaya katılan üniversite öğrencilerinden 78 tanesi (%26,7) 1.sıınıf, 56 tanesi (%19,2) 2. Sınıf, 55 tanesi (%18,8) 3. Sınıf, 45 tanesi 4. Sınıf ve 58 tanesi (%19,9) lisansüstü öğrencisidir. Çalışmada, oyun bağımlılığı düzeyini Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği (DOBÖ); benlik saygısı düzeyini ölçmek için Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) ve depresyon düzeyini ölçmek için Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeğinden alınan sonuçlara göre Erkekler kadınlardan, lisans 1 ve 2. sınıf öğrencileri lisansüstü grubundan, akademik başarı ortalaması 2,00-2,99 olan grup 3,00 ve üzeri olan gruptan, kilolu öğrenciler normal kilolulardan istatistiksel olarak anlamlı yüksek puanlara sahiptir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between game addiction, which is one of the issues that related studies have started to increase day by day in the literature, with self-esteem and depression, which are thought to be related within the scope of the study. The study data were collected with scale forms that university students filled in on the internet, influenced by the pandemic conditions. The study was conducted with a sample group of 292 students, consisting of 1, 2, 3 and 4 grade university students and postgraduate students. The sample of the study consists of 163 female (55.8%) and 129 male students (44.2%). Of the university students participating in the study, 78 (26.7%) were first grade, 56 (19.2%) were second grade, 55 (18.8%) were third grade, 45 were fourth grade and 58 ( 19,9) is postgraduate students. In the study, the level of game addiction was determined by the Digital Game Addiction Scale (DGAS); Rosenberg Self-Esteem Scale (RSES) was used to measure self-esteem level and Beck Depression Inventory (BDI) was used to measure depression level. According to the results obtained from the Digital Game Addiction Scale, men differ meaningly from women, undergraduate 1 and 2 grade students from the graduate group, the group with an academic success average of 2.00-2.99 is from the group with a 3.00 and above, overweight students from the normal weight group.