Açık kalp ameliyatlarında kullanılan perfüzyon sisteminin hastanın kendi kanı ile doldurulmasının (retrograd otolog prime) hemodilüsyon ve kan transfüzyonu üzerine etkisi
The effect of filling the perfusion system used in open heart operations with the patient's own blood (retrograd otolog prime) on hemodilusion and blood transfusion
  1. Tez No: 682041
  2. Yazar: SERKAN CİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CEM ALHAN, DOÇ. DR. AHMET ÜMİT GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Perfüzyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Açık kalp cerrahisinde kullanılan kalp-akciğer makinesindeki mevcut hatlardan ameliyata başlamadan hava çıkarılması amacıyla sistemi doldurmak üzere başlangıç (prime) solüsyonları kullanılmaktadır. Kullanılan bu başlangıç solüsyonları kardiyopulmoner baypas esnasında hemodilüsyona sebep olmaktadır. Hemodilüsyonu ve kan tranfüzyonunu azaltmak amacıyla geliştirilen tekniklerden biri Retrograd Otolog Prime (ROP)'dır. Bu çalışmanın amacı ROP tekniğinin hemoglobin değerleri ve transfüzyon uygulamaları üzerinde etkilerini araştırmaktır. Bu sebeple, açık kalp cerrahisi yapılan, ejeksiyon fraksiyonu %35'in üzerinde, ilk kez opere olacak, elektif şartlarda operasyona alınan, hematolojik hastalığı ve bilinen bir kanama patolojisi bulunmayan, erişkin dönem 80 hasta çalışmaya alınmıştır. Hastalar 40'ar kişilik iki gruba randomizasyon yöntemiyle ayrılıp, bir gruba KPB sırasında standart prime solusyonu (Kontrol Grubu), bir gruba ROP tekniği uygulandı (Çalışma Grubu). Bütün hastalara standart KPB ve perfüzyon teknikleri kullanıldı. ROP grubundaki hastaların intraoperatif ve postoperatif hemoglobin değerleri daha yüksek bulundu. ROP grubu hastalarında kan ve kan ürünleri tranfüzyonunun daha az olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Prime solutions are used to fill the system in order to extract air from the existing lines in the heart-lung machine used in open heart surgery before starting the operation. These starting solutions used cause hemodilution during cardiopulmonary bypass. Retrograde Autologous Prime (ROP) is one of the techniques developed to reduce hemodilution and blood transfusion. The aim of this study is to investigate the effects of ROP technique on hemoglobin values and transfusion applications. For this reason, 80 adult patients who underwent open heart surgery, with an ejection fraction of over 35%, will be operated for the first time, undergoing elective surgery, without hematological disease and a known bleeding pathology were included in the study. Patients were divided into two groups of 40 people by randomization method, and a standard prime solution (Control Group) was applied to one group during CPB, and ROP technique was applied to one group (Study Group). Standard CPB and perfusion techniques were used in all patients. Intraoperative and postoperative hemoglobin values were found to be higher in the patients in the ROP group. It was concluded that transfusion of blood and blood products was less in ROP group patients.