Sıçanlarda deneysel otojen blok kemik greftlemelerinden sonra meydana gelen yumuşak doku açılmalarında lokal olarak uygulanan ozon gazının kemik grefti ve mukozal bütünlüğü üzerine etkisinin histopatolojik olarak incelenmesi
Histopathological examination of the effect of locally applied ozone gas on bone graft and mucosal integrity in soft tissue openings occurring after experi̇mental autogenous block bone grafts in rats
- Tez No: 682051
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜNGÖRMÜŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında; lokal olarak uygulanan ozon gazının, otojen kemik grefti üzerindeki yumuşak dokunun bütünlüğünü kaybetmesi sonucu oluşacak komplikasyonlar(iskemi ve enfeksiyon ve buna bağlı olarak otojen kemik greftinde oluşacak nekroz) ve yumuşak doku bütünlüğü üzerine etkisinin histopatolojik olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız 24 Wistar cinsi sıçan, her grupta 12 sıçan olmak üzere kontrol ve ozon grubu olarak 2 gruba ayrıldı. Tüm gruptaki deneklerin sağ pariyetal kemiğinden 5 mm çapında otojen blok kemik grefti alınarak sol pariyetal kemiğe titanyum vidayla fikse edildi ve yara primer kapatıldı. Daha sonra otojen blok kemik greftinin üzerindeki yumuşak doku 3mm çapında alınarak greftin üzeri açık hale getirildi. Tüm deneklere aynı cerrahi işlem uygulanmıştır. Kontrol gruplarına cerrahi sonrası farklı bir işlem yapılmazken, ozon gruplarına işlem sonrası 2 hafta süreyle haftada 3 gün 2 dakika süreyle lokal olarak ozon uygulaması yapılmıştır. Kontrol ve ozon gruplarının yarısı 14. günde diğer yarısı ise 28. günde sakrifiye edildi. Çalışma sonunda deneklerden alınan yumuşak doku ve kemik örnekleri Gaziantep Üniversitesi Histoloji Anabilim Dalı Laboratuvarında histopatolojik olarak değerlendirildi. Elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak student's t testi kullanılarak değerlendirildi. Yaptığımız bu çalışmada otojen blok kemik greft üzerinde ki yumuşak dokuda iyileşme üzerine; lokal olarak uygulanan ozonun erken dönemde etkisi (14. Gün) kontrol grubu (14.
Özet (Çeviri)
In this thesis study; The aim of this study was to histopathologically examine the effects of locally applied ozone gas on the soft tissue integrity and complications (ischemia and infection and consequently necrosis in the autogenous bone graft ) as a result of the loss of the integrity of the soft tissue on the autogenous bone graft. In our study 24 Wistar rats and 12 rats in each group were divided into 2 groups as control and ozone groups. Autogenous block bone graft with a diameter of 5 mm was taken from the right parietal bone of the subjects in the whole group and fixed to the left parietal bone with a titanium screw, and the wound was closed primarily. Autogenous block bone the soft tissue on the graft was taken with a diameter of 3 mm and the top of the graft was exposed. All subjects underwent the same surgical procedure. While no different procedure was applied to the control groups after surgery, ozone was applied locally to the ozone groups for 2 minutes, 3 days a week for 2 weeks after the procedure. Half of the control and ozone groups were sacrificed on Day 14 and the other half on Day 28. At the end of the study, soft tissue and bone samples taken from the subjects were evaluated histopathologically in Gaziantep University Histology Department Laboratory.