Zorunlu göç kapsamında Hatay'da bulunan Suriyeli öğrencilere yönelik Türkçe öğretimi, toplumsal uyum ve eğitim-öğretim faaliyetlerinin öğretmen görüşlerinden hareketle incelenmesi
An examination of teaching Turkish, social integration and educational activities for Syrian students in Hatay within the scope of forced migration from the opinions of teachers
- Tez No: 682050
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN ERASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma Suriye'de yaşanan iç karışıklıklardan sonra zorunlu olarak Türkiye'ye göç eden ve Türkiye'nin birçok yerine dağılan Suriyelilerin en yoğun olduğu illerin başında gelen Hatay'da gerçekleştirilmiştir. Hatay, coğrafi konumu itibariyle Türkiye'nin en güneyinde ve Suriye'ye sınır olarak en yakın iller arasında yer almaktadır. Bu coğrafi yakınlığa ek olarak Suriye ile tarihsel, kültürel, komşuluk ve akrabalık bağı bulunması nedeniyle de Suriye nüfusunun diğer illere göre daha yoğun olan bir bölgedir. Bu tezin amacı, ülkelerinden zorunlu olarak göç eden ve Hatay'a yerleşip burada eğitim gören ilkokul ve ortaokul düzeyi Suriyeli öğrencilere yönelik başta Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi ve toplumsal uyum çalışmaları olmak üzere eğitim-öğretim faaliyetlerini konuyla ilgili belgelerden, gerçekleştirilen ulusal ve uluslararası projelerden, dokümanlardan ve alanda elde edilen verilerden hareketle analiz edilmeye çalışmaktır. Bununla birlikte eğitim gören Suriyeli öğrencilerin ve bu öğrencilerin eğitim gördüğü okullarda görevli öğretmenlerin eğitim sürecinde yaşadıkları olası güçlükleri öğretmen görüşlerinden hareketle tespit etmek ve çözüm önerileri geliştirmektir. Bu amaç doğrultusunda sahada nitel araştırma yöntemi kullanılmış, veriler gözlem, görüşme ve doküman analizi teknikleriyle elde edilmiştir. Ayrıca araştırma durum tespiti desenlerine göre tasarlanmıştır. Sonuç olarak Türkiye'de Suriyeli öğrencilere yönelik uygulanan eğitim politikalarından birinin Suriyeli öğrencilerin Türk eğitim sistemine dahil edildiği; Hatay özelinde bakıldığında bunun birebir uygulandığı; Suriyeli öğrencilerin bulunduğu okullardaki öğretmenlerin birçoğunun konuyla ilgili hizmet içi eğitimler aldığı; alınan eğitimlerin daha çok uygulamaya dönük olması gerektiği; Suriyeli öğrencilerin başta Türkçe öğrenimi olmak üzere birtakım güçlüklerle karşılaştığı; öğretmenlerin ders anlatımlarında farklı yöntem ve tekniklerle görsel materyalleri kullandığı ve bu durumun olumlu yönde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out in Hatay, which is one of the provinces with the highest population of Syrians who migrated to Turkey and dispersed to many parts of Turkey after the internal turmoil in Syria. Hatay, in terms of its geographical location, is the southernmost province of Turkey and among the provinces closest to Syria as a border. In addition to this geographical proximity, it is a region where the Syrian population is more crowded than other provinces due to its historical, cultural, neighborhood and kinship ties with Syria. The purpose of this thesis is to examine the educational activities of Syrian students studying in Hatay at primary and secondary school level, primarily teaching Turkish as a foreign language and social cohesion studies of Syrian students who migrated from their countries and settled in Hatay. The documents related to the subject are tried to be analyzed based on the documents and data obtained from the national and international projects carried out in the field. In addition to this, the aim of this study is to determine the possible difficulties experienced by Syrian students studying in Turkey and the difficulties experienced by teachers working in the schools where these students are educated, based on the opinions of the teachers and to develop solutions. For this purpose, qualitative research method has been used in the field, and data have been obtained by observation, interview and document analysis techniques. In addition, the research has been designed according to due diligence patterns. As a result, it has been concluded that one of the education policies implemented for Syrian students in Turkey is that Syrian students are included in the Turkish education system; Considering Hatay in particular, it is applied exactly; Most of the teachers in schools with Syrian students has received in-service training on the subject; the trainings received should be more practical; Syrian students have faced with some difficulties, especially in learning Turkish; teachers use visual materials with different methods and techniques in their lessons and this situation has a positive effect.