Dijital çağda bilgisayar animasyonları üzerine bir inceleme: Pixar evreni
A study on computer animations in digital age: Pixar universe
- Tez No: 682054
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA TOKGÖZ ŞAHİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
“Dijital Çağda Bilgisayar Animasyonları Üzerine Bir İnceleme Pixar Evreni”adlı bu çalışmada; günümüz dijital teknolojilerin ve yazılımların olanaklı kılmış olduğu bilgisayar ile görüntü üretimi ve bu teknolojik yeniliklerin gelişmesinde öncü stüdyo konumunda olan Pixar animasyon stüdyolarının sürece katkısı incelenmiştir. Bu çalışmanın başladığı 2019 yılında“Dijital animasyon”ve“Pixar Animasyon Stüdyoları”özelinde Türkiye'de geniş kapsamlı bir inceleme gerçekleştirilmediği ve bu alanda ciddi bir literatür eksikliği olduğu görülmüştür. Bundan kaynaklı Pixar Animasyon Stüdyoları ve Dijital animasyon özelinde teknik, kavramsal gibi olgular başta olmak üzere farklı disiplinler arası yaklaşımlar sergilenmiştir. Bu inceleme çalışması kapsamında veri toplama amaçlı genel tarama modellerinden literatür taraması yöntemi kullanılmıştır. Tez üç ana bölümde incelenmektedir. İlk bölümde; tezin yol haritası belirlenmiştir. Bu bağlamda tezin, literatür taraması, metodolojisi, amacı ve yöntemi, kavramsal çerçevesi ve araştırmanın problemleri belirlenmiştir. İkinci bölümde; animasyon kavramını daha iyi irdelemek adına animasyon nedir, nasıl ortaya çıkmıştır, çeşitleri nedir gibi sorulara cevap verilmiştir. Aynı zamanda animasyonun insanlar üzerindeki etkisinin incelenmesi için kısa bir değerlendirme yapılmıştır. Burada animasyonun sosyo ekonomik, sosyo kültürel ve endüstriyel etkileri incelenmiştir. Tezin son bölümünde ise, Pixar evreni özelinde incelemeler yapılmıştır. Pixar Animasyon Stüdyolarının gelişim süreci, bilgisayarlı animasyon üretimindeki konumu ve katkıları, geliştirmiş oldukları teknolojik yenilikler incelenmiştir. Bunun yanı sıra Pixar Animasyon Stüdyoları tarafından üretilen uzun metrajlı animasyon filmlerine teknik ve teknolojik bakımdan bir inceleme gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak; Pixar animasyon stüdyolarının üretmiş oldukları uzun metrajlı animasyon filmleri ile hareketli dijital görüntü üretimine teknik ve yaratıcı düzeylerde animasyon endüstrinin gelişmesinde global ölçekte gelişmesine ve kurumsallaşma sürecine katkısı ve önemi görülmektedir.
Özet (Çeviri)
“A review of Computer Animation in the Digital Age Pixar Universe”in this study; The contribution of Pixar Animation Studios, which are the major developers in the development of these technological innovations, to the process of developing images with computers made possible by modern digital technology and software, were researched. When this research began in 2019, it was discovered that“digital animation”and“Pixar Animation Studios”had not conducted a comprehensive examination in Turkey, and that there was a serious lack of literature in this field. Pixar Animation Studios and the digital animation special have demonstrated various interdisciplinary approaches, particularly in terms of technical and conceptual phenomena. The method of scanning literature from generalized scanning models was utilized to acquire data for this study. This study is divided into three main sections. In the first part, the road map of the thesis was determined. In this context, the thesis, literature review, methodology, purpose and method, conceptual framework, problems and hypotheses of the research were realized. In the second part, inquiries such as“what is animation”,“how it appeared”, and“what are its varieties”are answered in order to fully understand the concept of animation. Meanwhile, a brief assessment of the impact of animation on people was executed. The socioeconomic, sociocultural, and industrial implications of animation are examined in this study. Review of the Pixar Universe were undertaken in the dissertation's third part. The Pixar Animation Studios' development process, their role and contribution in digitalized animation production, and the technological advancements that the Pixar Universe developed have all been studied. As a conclusion, Pixar Animation Studios contributions and significance to the development and institutionalization process of the animation industry at the technical and creative levels with the feature-length animated films produced.