Psikiyatri kliniğinde yatan hastalarda 'Kum Oyun Etkinliği' nin kaygı ve iyilik haline etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of 'sandplay activity' on anxiety and well-being in patients in a psychiatric clinic
- Tez No: 682055
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİHA HALLAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Amaç: Bu araştırma psikiyatri kliniğinde yatan hastalarda kum oyun etkinliğinin, kaygı ve iyilik haline etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma 2020-2021 yılları arasında öntest, sontest düzeninde tek körlü randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Psikiyatri Kliniği'nde gerçekleştirilmiştir. Araştırma öncesi klinik araştırmalar etik kurulundan izin ve kurumdan uygulama izni alınmıştır. Araştırmanın evrenini, blok randomizasyon yöntemi ile seçilen 63 hasta (müdahale-32 ve kontrol-31) oluşturmuştur. Kontrol grubuna herhangi bir müdahale yapılmayıp, ilk ve dördüncü gün bir saat arayla öntest sontest uygulanmıştır. Müdahale grubuna iki gün ara ile iki oturum kum oyun etkinliği uygulanmış ve her oturumda öntest sontest yapılmıştır. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Spielberger Durumluk Kaygı Envanteri”,“İyilik Hali Yıldız Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Veriler normal dağılım göstermiştir. İstatiksel analizinde bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi, Ki-kare testi, Pearson korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This research was conducted to examine the effect of sandplay activity on anxiety and well-being in patients in psychiatric clinics. Method: The research was carried out in Isparta Süleyman Demirel University Psychiatric Clinic as a single-blind randomized controlled experimental study in the pre-test, final-test order between 2020-2021. Ethical permission was obtained from the Clinical Research Ethics Committee and application permission from the institution for pre-research. 63 patients (intervention-32 and control-31) selected by block randomization method formed the universe of the study. No intervention was applied to the control group. A preliminary test and a final test were performed two days apart, one hour apart on the first and fourth days. Two sessions of sandplay activity were applied to the intervention group with a decongest of two days, and each session was pre-tested. The data was collected using“The Personal Information Form”,“The Spielberger Status Anxiety”inventory, and“Well-Being Star Scale”and also data showed normal distribution. In statistical analysis, T-Test, Chi-Square Test, Pearson correlation test was used dependent and independent groups.