Erkek bakış açısıyla Türkiye'de nafaka olgusu
A case of alimony in Turkey from a male perspective
- Tez No: 682056
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİMAN AÇIKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Toplumsal kurallar, norm ve değerler bütünü ve hukuki bir akitle ortaya çıkan evlilik kurumu, yine hukuki bir süreçle yani“boşanma”ile sona erer. Boşanma olgusuna verilen anlam, toplumların kültür, norm ve değerlerine göre elbette farklılıklar göstermektedir. Boşanmanın hukuki boyutunu da etkileyen toplumsal koşullar, boşanma sonrası ayrılan çiftler arasındaki ilişkilerin yeniden düzenlenmesinde önemli bir etken olarak ortaya çıkmaktadır. Türk Medeni Kanunu'na göre, cinsiyet ayrımı yapılmaksızın, eşler arasında boşanma sonucu yoksulluğa düşen tarafın yoksulluk nafakası talep edebileceği ifade edilmektedir. Ancak, özellikle cinsiyet kültürüne dayalı olarak, kadınların erkeklere oranla istihdama katılma düzeyindeki eşitsizlik çoğu zaman yoksulluk nafakası talep eden tarafın kadınlar olmasına neden olmaktadır. Bu çalışma, yoksulluk nafakasının karşısında erkek bakış açısını konu edinmektedir. Çalışmanın amacı, yoksulluk nafakası ödeyen erkeklerin“yoksulluk nafakası”karşısında duruş ve tavırlarının nasıl biçimlendiğini araştırmaktır. Çalışma, Mersin ve Adana illerinde ikamet eden, yoksulluk nafakası ödeyen toplamda 15 erkeği kapsamaktadır. Bu çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden olan fenomenolojik yaklaşım ile derinlemesine mülakat tekniği aracılığıyla yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
The institution of marriage, which emerges as a result of social rules, norms and values and a legal contract, ends with a legal process, namely“divorce”. The meaning given to the phenomenon of divorce, of course, varies according to the culture, norms and values of the societies. Social conditions, which also affect the legal dimension of divorce, emerge as an important factor in the reorganization of the relations between couples who separated after divorce. According to the Turkish Civil Code, regardless of gender, it is stated that the spouse who falls into poverty as a result of divorce can demand alimony. However, the inequality in the level of participation of women in employment compared to men, especially based on gender culture, often causes women to be the party claiming alimony. This study deals with the male perspective against poverty alimony. The aim of the study is to investigate how the stance and attitudes of men who pay poverty alimony are shaped against“poverty alimony”. The study includes a total of 15 men residing in Mersin and Adana and paying alimony payments. This study was carried out through the phenomenological approach, which is one of the qualitative research methods, and the in-depth interview technique.