Orta ve ağır primer vezikoüreteral reflü ile ilişkili konjenital ve edinsel böbrek parankim hasarı olan hastaların klinikve radyolojik açıdan karşılaştırılması
Medium and severe primary vesicoureteral refluxcongenital and acquired ki̇dney associated withclinical patients with parankim damageand radiological comparison
- Tez No: 682095
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA MUTLUBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Primer vezikoüreteral reflü ile ilişkili renal parankimal etkilenme iki farklı patofizyolojik mekanizma sonucu konjenital parankimal hasar (KPH) ve edinsel parankimal hasar (EPH) olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada orta (Evre 3 VUR) ve ağır (Evre 4-5 VUR) dereceli primer VUR tanısı almış edinsel parankim hasarlı, konjenital parankim hasarlı ve böbrek parankimi normal (NP) olan hastaların demografik, klinik, radyolojik ve tedavi parametrelerinin retrospektif olarak karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu çalışmada, Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Uygulama ve Araştırma Merkezi, Çocuk Nefroloji Kliniği'nde Ocak 2010–Ocak 2020 tarihleri arasında orta ve ağır dereceli primer VUR tanısı almış hastaların poliklinik dosyaları ve hasta bilgi yönetim sistemi kullanılarak demografik, klinik, radyolojik ve tedavi parametreleri retrospektif olarak incelenmiştir. Çalışmaya 149 hasta ve hastaların her iki böbreği ayrı ayrı değerlendirilerek orta ve ağır dereceli VUR'a sahip 218 renal reflü ünitesi (RRÜ) alındı. Çalışmada EPH, KPH, NP olmak üzere sırasıyla 42, 40 ve 67 hastadan ve 48, 40 ve 130 renal reflü ünitesinden oluşan 3 grup bulunmaktadır. Çalışmada EPH grubu hafif, orta, ciddi olmak üzere ve KPH grubu hipoplazi, displazi, atrofi olmak üzere sırasıyla 19, 12, 17 ve 5, 28, 7 RRÜ'den oluşan alt tiplere ayrıldı. İki ana grubun bu tanımlanmış alt tipleri kendi aralarında karşılaştırıldı. Orta ve ağır dereceli primer VUR tanılı hastalar ve RRÜ'ler cinsiyet, tanı alma yaşı, vücut ağırlığı, boy, tanı anı ve izlem sonu renal US bulguları, DMSA split fonksiyonları, tanı alma şekli, tanı öncesi ve devamlı antibiyotik profilaksi (DAP) tedavisi altında idrar yolu enfeksiyonu (İYE) sayısı, VSUG bulguları, uygulanan cerrahi tedavileri, DAP ve VUR regresyon süreleri yönünden tanımlanan gruplar arasında karşılaştırıldı. Veriler IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 26 (IBM Corp., Armonk, New York, ABD) istatistik paket programında değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Primer Vesicoureteral Reflux related renal parenchymal damage can be presented as congenital parenchymal damage (CPD) or acquired parenchymal damage (APD) with two different pathopysiological mechanisms. In our study; we aimed to compare demographic, clinical, radiological parameters and treatments of patients with moderate (stage 3) and severe (stage 4-5) VUR who has congenital renal parenchymal damage, acquired renal parenchymal damage and has normal renal parenchymal structure (NP). Materials and Methods: In this study, we scanned patients' files and patient information management system retrospectively for demographic, clinical, radiological parameters and treatments of children who were followed-up in University of Health Sciences, İzmir Tepecik Training and Research Hospital, Pediatric Nephrology Clinic between January 2010- January 2020 and diagnosed as moderate and severe Primary VUR. We include149 patients and 218 renal reflux units (RRU) with moderate and severe VUR. There are 3 groups of patients which are APD, CPD, NP includes 42, 40, 67 patients and 48, 40, 130 RRUs. There were 3 different subgroups for the APD group which are mild, moderate, severe with 19, 12, 17 RRUs and 3 different subgroups for CPD which are hypoplasia, dysplasia, and atrophy with 5, 28 and 7 RRUs. The subgroups of these two main groups were compared between each other. Moderate and severe primary VUR patients and RRUs were compared for gender, age of diagnosis, weight, height, renal ultrasound findings in diagnosis and after follow-up, DMSA split functions, type of diagnosis, number of urinary tract infections before diagnosis and under continuous antibiotics prophylaxis (CAP), Voiding Cystourethrography (VCUG) findings, treatment modalities which are CAP and surgical treatment and subgroups of surgical treatment, CAP therapy and regression time. The data were evaluated in IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 26 (IBM Corp., Armonk, New York, USA) statistical package program.