Primer vezikoüreteral reflü olgularının klinik seyrinde ve endoskopik enjeksiyon tedavisinin başarısında distal üreter çap oranı ölçümünün prognostik değerinin araştırılması
- Tez No: 539675
- Danışmanlar: DOÇ. ARZU ŞENCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Amaç: Primer vezikoüreteral reflünün (VUR) klinik seyrinde ve uygulanan endoskopik enjeksiyon tedavisinin başarısında, yeni bir belirteç olan distal üreter çap oranının (DÜÇO) prediktif rolünü değerlendirmek amaçlandı. Gereç-Yöntem: 2010-2015 yılları arasında primer VUR tanısıyla hastanemizde tedavi gören 383 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Tanı anında çekilmiş işeme sistoüretrografisinde (İSÜG), yalancı pelvisteki en geniş distal üreter çapı (DÜÇ) milimetre cinsinden ölçüldü. Bu değer L1 vertebra altı ile L3 vertebra üstü arasındaki mesafeye bölünerek DÜÇO elde edildi. Veriler yaş, cinsiyet, VUR derecesi, taraf, başvuru şikayetleri, mesane-bağırsak disfonksiyonu, sintigrafi bulguları, izlem süresi, klinik seyir (spontan gerileme/cerrahi tedavi), endoskopik enjeksiyon başarısı açısından incelendi. DÜÇO ile klinik seyir arasındaki ilişkiyi belirlemek için lojistik regresyon analizi yapıldı. Bulgular: 383 hastanın (124 erkek/259 kız) ortanca yaşı 5,07 yıldı. Reflü hastaların 88'inde sağda, 126'sında solda, 169'unda bilateraldi. Her iki tarafta en sık görülen reflü derecesi grade 3'dü (sağda %24.3, solda %29).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: To evaluate the predictive value of distal ureteral diameter ratio (UDR) on outcome of primary vesicoureteral reflux (VUR) and reflux resolution after endoscopic injection. Patients and Methods: 383 patients treated in our instutition for primary VUR between 2010- 2015 were retrospectively reviewed. UDR was calculated on the inital VCUG obtained at the time of the diagnosis as the largest ureteral diameter in milimeters within the false pelvis divided by the distance between L1-L3. Analyzed variables included age, gender, grade, laterality, complaints at admission, bladder-bowel dysfunction, scintigraphy findings, follow-up period, clinical outcome (spontaneous resolution/surgical correction), and success of endoscopic injection. Logistic regression analysis was utilized to evaluate the correlation between UDR and clinical outcome. Results: 383 patients were enrolled (124 M/259 F). Median age was 5.07 years. Reflux was on the right in 88 patients, on the left in 126 patients and bilateral in 169 patients. Grade 3 was the most common reflux grade on both sides.