Hekim bilgilendirmesinin diyabetik erişkin hastalarda aşılanmaya etkisi
The effect of physicians informing on diabetic adult patients vaccination rate
  1. Tez No: 682098
  2. Yazar: YELDA GÜRKAYNAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada erişkin diyabet tanılı hastaların, aile hekimi önerisi ile grip aşısı yaptırma oranları ve aşı hakkında bilgi düzeylerini araştırmayı amaçladık. Ayrıca hastalar aşılanma sezonu sonunda tekrar değerlendirilerek aşı hakkındaki düşüncelerini öğrenmeyi hedefledik. Diyabet hastalarının yapılması gereken risk grubu aşılanma oranları oldukça düşük düzeydedir. Çalışmamız hekim bilgilendirmesinin aşılamayı arttırdığını göstermiştir. Bir kere bilgilendirilen ve aşı olan aşısına devam etmeyi düşünmektedir. Diyabet gibi riskli grupta olan bireylerin başta hekim olmak üzere sağlık çalışanları tarafından bilgilendirilmesi, erişkin aşılamayı arttıracaktır.
Özet (Çeviri)
İn this study, we aimed to investigate the rate of influenza vaccination in adult diabetic patients with the recommendation of their family physician and their level of knowledge about the vaccine.In addition, we aimed to learn the thoughts about the vaccine by reevaluating the patients at the end of the vaccination season. Vaccination rates of the diabetic patients are at a very low level. The vaccination rates increased after the training provided. Our study has shown that physician information increases vaccination. Once informed and vaccinated, he or she plans to continue his or her vaccination. Informing individuals in risky groups such as diabetes by healthcare professionals, especially physicians, will increase adult vaccination.