65 yaş üzeri yetişkin hastaların periyodik sağlık muayeneleri ile ilgili bilgi düzeyinin sorgulanması ve yaptırma düzeyleri
Questioning the level of knowledge and the levels of applying about periodic health examinations of adult patients over 65 years of age
  1. Tez No: 687478
  2. Yazar: METEHAN CESUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş: Aile hekimlerinin en önemli görevlerinden biri koruyucu hekimliktir. Aile hekimleri periyodik sağlık muayenesi izlemleri sayesinde bağlı bulundukları nüfustaki kişileri, şikayetleri olmasa bile değerlendirme şansı bulabilmektedir. Bu çalışmada 65 yaş üzeri yetişkin yaş grubu hastaların periyodik sağlık muayeneleri ile ilgili bilgi düzeyleri ve yaptırma durumları incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel Tanımlayıcı prospektif anket çalışması olarak yapıldı. İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı 65 yaş üzeri 3628 yetişkin birey arasından merkezimize 01.09.2020 tarihinden 01.03.2021 tarihine kadar başvuran 346 kişiye Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Aile Hekimliği Uygulamasında Önerilen Periyodik Sağlık Muayeneleri ve Tarama Testleri rehberine dayanarak oluşturulan anket formları verildi, yüz yüze görüşmeler yapıldı. İstatiksel analiz için SPSS 24.0 Windows programı kullanıldı. Değerlendirme sonuçları kategorik değişkenler için sayı, yüzde olarak verildi. Sayısal değişkenler için tanımlayıcı analizler ortalama, standart sapma, minimum, maksimum olarak verildi. Alt grup analizlerinde bağımsız gruplarda tanımlanan kategorik değişkenlerin oranları Ki-Kare Analizi ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: One of the most important duties of family physicians is preventive medicine. Family physicians can find the chance to evaluate the people in the population they are affiliated to, even if they do not have complaints, thanks to periodic health examination follow-ups. In this study, the level of knowledge about periodic health examinations of adult patients over 65 years of age and their status of having it done were examined. Materials and Methods: A Cross-Sectional Descriptive prospective survey was conducted. Istanbul Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital registered 65 years the Family Health Center 3628 adults from our center 01.09.2020 Date of the applicant until 01/03/2021 346 people in Turkey Public Health Agency of Family Medicine Practice in the proposed periodic health examination and the scan were given questionnaires formed the basis of the test directory , face-to-face meetings were held. SPSS 24.0 Windows program was used for statistical analysis. Evaluation results were given as numbers and percentages for categorical variables. Descriptive analyzes for numerical variables were given as mean, standard deviation, minimum, and maximum. In subgroup analyzes, the ratios of categorical variables defined in independent groups were compared using Chi-Square Analysis.