Tip 1 diyabet tanılı hastaların ebeveynlerinde geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarının kullanım durumu ve etkileyen faktörler
- Tez No: 874596
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pediatrik Endokrinoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız Tip 1 Diyabetes Mellitus (T1DM) tanısı ile takip edilen hastaların ebeveynlerinde Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamalarının (GETAT) kullanım durumu ve etkileyen faktörler ele alınıp hastanın takip ve tedavisi üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma tanımlayıcı ve kesitsel tarzda olup çalışmaya 16 Aralık 2023- 30 Nisan 2024 tarihleri arasında SBÜ Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Endokrinoloji polikliniğinde T1DM tanısı ile düzenli takip edilen 5-18 yaş aralığındaki 250 hasta ve ebeveynleri dahil edilmiştir. Çalışmaya alınan hastaların; tanı süresi, tanı anındaki klinik durumu, eşlik eden komorbiditeleri, tedavi uyumu ve ebeveynlerin sosyodemografik özellikleri değerlendirilmiştir. Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları hakkındaki bilgi düzeyleri ve kullanım durumlarının hastanın klinik takibi üzerindeki etkileri uygun istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan ebeveynlerin %61,2'sinin (n=153) GETAT hakkında bilgisi olduğu, %32'sinin (n=80) GETAT yöntemlerini çocuğunda diyabet tedavisinde destek amaçlı kullandığı saptanmıştır. Çalışmamızda ebeveynler tarafından tamamlayıcı tıp uygulamalarından sadece fitoterapinin kullanıldığı tespit edilmiştir. Diyabet komplikasyonu olan hastalarda GETAT kullanımına yatkınlığın daha fazla olduğu görülmüştür (p=0,001). Benzer şekilde ek hastalığı olan hastalarda GETAT kullanım oranının daha fazla olduğu tespit edilmiştir (p=0,001). GETAT kullanan hastalarda HbA1C düzeyi (9,1±1,54), GETAT kullanmayan hastaların ortalama HbA1C düzeyine (7,99±1,46) göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir (p=0,0001). Sonuç: Çalışmamızdan elde edilen veriler ışığında; artan ebeveyn yaşı, ebeveynin düşük eğitim düzeyi, ek hastalığın olması, diyabete bağlı komplikasyon gelişmiş olması durumunda T1DM tedavisinde destek amacıyla tamamlayıcı tıp uygulamalarının kullanımına yatkınlığın daha fazla olduğu görülmüştür. vi Ek hastalığı olan veya komplikasyon gelişen hastaların tedavi uyumu açısından daha dikkatli incelenmesi, tedaviye destek amacıyla kullanılan fitoteröpatik ürünlerin hakkında hekim tarafından doğru bilgilendirmenin sağlanması, 'tamamen zararsız' olduğu algısının düzeltilmesi tedavi başarısı açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate the effects of Traditional and Complementary Medicine Practices (TCM) on the use status and influencing factors in the parents of patients diagnosed with type 1 diabetes mellitus (T1DM), and to evaluate the effects on patient follow-up and treatment. Materials and methods: The study was descriptive and cross-sectional and included 250 patients aged 5-18 years and their parents who were regularly followed up with diagnosis of T1DM in the pediatric endocrinology outpatient clinic of SBÜ Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital between 16 December 2023 and 30 April 2024. The duration of diagnosis, clinical status at the time of diagnosis, comorbidities, treatment compliance, and parents' sociodemographic characteristics of parents were evaluated. The level of knowledge about TCM and the effects of their use on the clinical follow-up of the patients were evaluated using appropriate statistical methods. Results: It was determined that 61.2% (n=153) of the parents who participated in the study had knowledge about TCM and 32% (n=80) used TCM methods to support the treatment of diabetes in their children. In our study found that among the complementary medicine practices, only phytotherapy was used by parents. Patients with diabetes complications were more likely to use TCM (p=0.0001). The mean HbA1c level of 9.1±1.54% in patients using TCM was higher than the mean HbA1c level of 7.99±1.46% in patients not using TCM (p=0.0001). Conclusion: In the light of the data obtained from our study, it was observed that there was a higher tendency to use complementary medicine practices to support the treatment of T1DM in the presence of increasing parental age, low parental education level, comorbidities and diabetes-related complications. It is important to evaluate patients with comorbidities or complications more carefully in terms of treatment compliance, to provide correct information by the physician about phytotherapeutic products used support treatment and to correct the perception that they are 'completely harmless' in terms of treatment success.