Sıcak güta perka tekniklerinin sementoblastlar ve periodontal ligament hücreleri üzerine etkisinin incelenmesi
Evaluation of the effect of warm gutta percha techniques on periodontal ligament cells and cementoblasts
- Tez No: 538695
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BELLİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, sıcak güta perka dolum tekniklerinden“Devamlı Isı ile Obturasyon Tekniği”ve“Termoplastik Güta perka Enjeksiyonu”uygulanması sırasında diş köklerinin apeksinde oluşan yüksek ısının insan periodontal ligament mezenkimal hücreleri (iPDL-MKH) ve fare sementoblast (OCCM.30) hücreleri üzerine olası etkisini incelemektir. Yetmiş adet tek ve düz kanallı insan premolar dişlerinin apekslerinden 1mm elmas separe yardımı ile uzaklaştırıldıktan sonra hücre kültür ortamına adapte edildi. Hücre canlılık deneyleri için kullanılacak olan 50 diş, 10 mm olacak şekilde; mRNA ekspresyon deneylerinde kullanılacak olan 20 diş, 14 mm olacak şekilde kronlarından kesildikten sonra çalışma boyunda ProTaper Next X5 eğesine kadar her eğe arasında 2ml NaOCl solüsyonu ile irrigasyon yapılarak genişletildi. Hücre kültürü ortamı için steril hale getirilen dişler rasgele 6 farklı gruba ayrıldı: dişsiz kontrol 1 (K1); sadece diş kontrol 2 (K2) ; sadece AH Plus kanal patı (KP); tek kon (TK); devamlı ısı ile obturasyon tekniği (DIOT); termoplastik güta perka enjeksiyonu (TGE). Deney düzeneğine yerleştirilen örneklerin iPDL-MKH ve OCCM.30 hücrelerinin canlılığına etkisi MTT hücre canlılık deneyleri ile analiz edildi. Ayrıca HSP-27, HSP-70, HSP-90 heat-shock proteinleri ile mineralize doku belirteçleri Bone sialoprotein (BSP), osteokalsın (OCN), runt-related transcription factor-2 (Runx2), tip I kolajen (COL I), alkalen fosfataz (ALP) mRNA ekspresyon düzeyleri Real time polymerase chain reaction (RT-PCR) ile değerlendirildi. Çalışma sonuçları kontrol grupları hariç tüm gruplarda iPDL-MKH ve OCCM.30 hücrelerinin canlılığının etkilendiğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of heat released during the continuous wave of condensation techniques (CWCT) and thermoplastic gutta percha injection techniques (TGE) on the human periodontal ligament mesenchymal cells (iPDL-MSC) and mouse cementoblast (OCCM.30). Seventy human premolar teeth with single and straight canals were adapted to the cell culture medium after removal of 1 mm from the apex using a diamond saw. The crowns were removed and 10 mm long fifty teeth were used for cell viability experiments and 14 mm long 20 teeth were used in the mRNA expression experiments. The root canals were prepared up to the ProTaper Next X5 file. Two ml NaOCl solution was used between each file. Teeth were sterilized first for the cell culture medium and then randomly divided into 6 different test groups: control 1 (no root, K1); control 2 (with roots K2); AH Plus group (KP); single cone technique (TK); continuous wave of condensation technique (DIOT); thermoplastic gutta-percha injection technique (TGE). The viability of the iPDLMSC and OCCM.30 cells was analyzed by MTT cell viability experiments. Furthermore, HSP-27, HSP-70, HSP-90 heat shock proteins and mineralized tissue markers bone sialoprotein (BSP), osteocalcin (OCN), runt-related transcription factor-2 (Runx2), type I collagen (COL I), alkaline phosphatase (ALP) mRNA expression levels were evaluated by Real time polymerase chain reaction (RT-PCR). The results of the study showed that the viability of iPDL-MSC and OCCM.30 cells were affected in all groups except the control groups.