'Allah'ın kadın kullarını dövmeyin' hadisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 682123
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Evrensel bir sorun olan“kadına şiddet”ne yazık ki tüm toplumlarda rastlanılmaktadır. Günümüzde de giderek artan bu sorun maalesef kötü sonuçlarla bittiğine şahit olmaktayız. İslam dünyasında Hz. Peygamber'in (s.a.v.) siretine bakıldığında onun hanımlarına karşı sürekli sevgi, şefkat, merhamet ve son derece nazik davrandığını aynı zamanda Rasulullah (s.a.v.) hiçbir zaman eşlerine karşı şiddeti uygulamadığını aynı zamanda eşlerini azarladığına dair en ufak bir davranışına bile rastlanılmadığına şahit olunmuştur. Hadis alanında şimdiye kadar kadına şiddet uygulanılabilir veya uygulanılamayacağına dair henüz rivayetler üzerinde bir çalışmanın yapılmadığını tespit edilmiştir. Bu konudan hareketle Kütüb-i Tis'â içinde geçen rivayetlerin, sened ve metin tenkidini yapılmak üzere tezimizin konusu olarak belirlenmiştir. Tezimiz bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmına bakıldığında; konunun amacı, önemi, sınırları ve metodu hakkında bilgi verildikten sonra İslam öncesi arap toplumundaki kadının değeri ve İslamiyetteki kadının yeri ve önemi hakkında bilgi verip aynı zamanda onlara karşı uygulanan şiddet eylemi hakkında çeşitli bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde ise rivayetlerin geçtiği kaynakları tespit edip, bu rivayetlerin isnadlarını cerh ve ta'dil'e tabi tutarak, isnadların genel olarak sıhhat bakımından sahih olduğunun sonucuna varılmıştır. İkinci bölüme bakıldığında; hadislerin metin tenkidini yaptıktan sonra sırasıyla; bu metinleri Kur'an'a, müfessirlerin yorumlarına, şarihlerin bu rivayetler üzerindeki yorum ve görüşlerine daha sonra ise hadislerin fıkıhtaki olan yansımasına yer verilmiştir. Sonuç olarak incelenilen bu hadislerin isnadları genel olarak sahih olduklarını, metin tenkidi açısından değerlendirilen bu konu, kadınların dövülemeyeceğini ve onların Allah tarafından kullarına verilen bir emanetin olduğunu hatırlatıp, hanımlarının haklarını korunup gözetilmesi gerektiğinin neticesine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is unfortunate that“violence against women”, which has become a universal problem, is experienced in all societies in the world. We sadly observe that thegradually increasing problem results in badly. In Islamic world, when looked at the morale of the messenger of Allah, Prophet Muhammed (P.B.U.H.),it is clearly witnessed that he always treated his wiveswith affectionate, compassion, mercy and extreme courtesy; let violence aside, he was never seen tohave the slightest reprimand to his wives.To our knowledge, it has been established that so far, in the field of hadiths, no study has been carried out whether violence can be applied to women. Based on this issue, deed and textual criticism of the narrations in Kutub-iTis'a (Nine Books) were determined to be the subject of our thesis. Our thesis consists of two parts one of which is introduction. When the“introduction”is looked through, and after information on the purpose and importance, limits and methods of the study waspresented, various information about the valueof women in pre-Islamic Arab community was studied, and the place and importance of women in Islam and, at the same time were investigated, and violence act applied to women was presented. In the first part, the sources in which the narrations are mentioned were determined, and then the attributes of these narrations were applied with refutation and amendment, and it was concluded that they are true hadiths in terms of accuracy. When the second part was examined, and after the textual criticism of the hadiths were performed, the commentaries of Qur'an exegetes, the comments and opinions of commentators on these narrations and then the reflections of these hadiths in Islamic Jurisprudence were given place, respectively. As a result, it was concluded that the attributes of the studied hadiths were found to be correct in general, and that the issue evaluated in terms of textual criticism was determined that the women should not be hit and that they are the gift of Allah to people and that their rights should be protected and taken care.