Kardiyo-pulmoner bypass (KPB) esnasında oksijenatöre giden taze gaz akışının yeniden ısınma döneminde vücut yüzey alanına göre ayarlanması
Adjusting the sweep gas flow to the oxygenator during cardio-pulmonary bypass (CPB) according to body surface flow during the rewarm period
  1. Tez No: 682172
  2. Yazar: BEHİÇ DANIŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF HASAN KARABULUT, DOÇ. DR. AHMET ÜMİT GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, kardiyopulmoner baypas (KPB) kullanılarak yapılan açık kalp ameliyatlarında, oksijenatöre uygulanan taze gaz akışının yeniden ısınma döneminde vücut yüzey alanına göre gereken ideal miktarını bulmak amaçlandı. Etik kurul onayı alındıktan sonra, Acıbadem Sağlık Grubu Altunizade Hastanesi'nde prospektif olarak gerçekleştirilen çalışmaya, bilgilendirilerek aydınlatılmış onamları alınan, KPB ile açık kalp ameliyatı yapılacak 81 hasta dahil edildi. Hastalar, yeniden ısınma döneminde taze gaz akışı farklı üç gruba dağıtıldı. Üç grupta da taze gaz akışı 1,35 L/m²/dakika olarak başlandı. Grup 1'de KPB süresince 1,35 L/m²/dakika uygulandı. Grup 2'de yeniden ısınma döneminde 1,2 L/m²/dakika'ya, grup 3'te ise 1 L/m²/dakika'ya düşürüldü. Hastaların, belirlenen zaman noktalarında (T0: anestezi indüksiyonu öncesi, T1: KPB başladıktan sonra kros klemp (KK) öncesi, T2: KK koyulduktan sonra, T3: yeniden ısınma öncesi, T4: yeniden ısınma sonrası ve T5: KPB sonrası) kan gazları ve hemodinamik parametreleri izlenerek kaydedildi. T3'te yapılan ölçümlerde PaCO2 değerleri; grup 1'de 33.03 ± 3.86, grup 2'de 32.73 ± 3.66 ve grup 3'te 32.67 ± 2.80 olduğu görüldü. Aynı zaman noktasında üç gruba ait pH değerleri; grup 1'de 7.40 ± 0.38, grup 2'de 7.41 ± 0.03 ve grup 3'te 7.41 ± 0.03 olarak ölçüldü. Yeniden ısınma sonrası (T4) ise; grup 1'de pH 7.42 ± 0.03 ve PaCO2 30.62 ± 3.09, grup 2'de pH 7.40 ± 0.04 ve PaCO2 33.90 ± 3.38 iken grup 3'te pH 7.35 ± 0.03 ve PaCO2 38.43 ± 3.20 olarak ölçüldü. Hastaların diğer parametreleri arasında ciddi farklılıklar yoktu. KPB eşliğinde yapılan açık kalp ameliyatlarında, alkaloza neden olan, serebral kan akımı ve kardiyovasküler sistem üzerinde olumsuz etkileri olan hipokapniyi önlemek için oksijenatöre verilen taze gaz akışının yeniden ısınma döneminde 1 L/m²/dakika uygulanması gerektiği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to find the ideal amount of sweep gas flow applied to the oxygenator according to the body surface area during the reheating period in open heart surgeries using cardiopulmonary bypass (CPB). After the approval of the ethics committee, 81 patients who received informed and informed approvals and who will perform open heart surgery with CPB were included in the study, which was carried out prospectively at Acıbadem Health Group Altunizade Hospital. Patients were distributed to three different groups during the reheating period. Sweep gas flow in all three groups started at 1.35 L/m²/minute. In Group 1, 1.35 L/m²/minute was applied during the CPB period. Reduced to 1.2 L/m²/minute during the reheating period in Group 2 and 1 L/m²/minute in group 3. Blood gases and hemodynamic parameters were recorded at the specified time points (T0: before anesthesia induction, T1: before CPB started, before cross-clamping, T2: after cross-clamping was put, T3: before reheating, T4: after reheating and T5: after CPB). PaCO2 values in measurements made in T3; Group 1 was 33.03 ± 3.86, group 2 was 32.73 ± 3.66 and group 3 was 32.67 ± 2.80. pH values for three groups at the same time point; group 1 was 7.40 ± 0.38, group 2 was 7.41 ± 0.03 and group 3 was 7.41 ± 0.03. After reheating (T4); pH 7.42 ± 0.03 and PaCO2 30.62 ± 3.09 in group 1, pH was 7.40 ± 0.04 and PaCO2 was 33.90 ± 3.38 in group 2, while pH was 7.35 ± 0.03 and PaCO2 was 38.43 ± 3.20 in group 3. There were no serious differences between the other parameters of the patients. In open heart surgeries performed with CPB, it was concluded that the sweep gas flow given to the oxygenator should be applied 1 L/m²/minute during the reheating period to prevent hypocapni, which causes alkalose and has negative effects on the cerebral blood flow and cardiovascular system.