Açık kalp cerrahisi sırasında komorbiditesi olan hastalarda heparin ve protamin uygulamasının değerlendirilmesi
Evaluation of heparin and protamin administration in patients with cormorbit during open heart surgery
- Tez No: 839517
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KİRİŞCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Kardio Pulmuner Baypass kullanılarak yapılan açık kalp cerrahisi esnasında pek çok organ ve dokuda geçici fonksiyon bozukluğu oluşabilmektedir. İntra operatif işlem sırsında pıhtılaşmayı önlemek için heparin yapılmaktadır. KPB ta kronik böbrek yetmezliği, diyabet gibi hastalıkların heparin ve protamin uygulamasının ACT ye etkisinin araştırılması çalışmanın öncelikli amacıdır. Açık Kalp Cerrahisi Sırasında Komobiditesi Olan Hastalarda Heparin ve Protamin uygulamasının değerlendirilmesi araştırmamızda Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Bölümünde yapılan Koroner Arter Bypass Greft (CABG) ameliyatlarının arşiv taraması yapılacak olup, veriler geriye dönük olarak incelenmiştir. Veritabanından seçilen veriler Ocak 2017 ile Eylül 2022' ye kadar CABG ameliyatlarını içermektedir. Çalışmamıza kardiyopulmoner bypass eşliğinde kardiyak cerrahi uygulanan toplam 100 hasta retrospektif olarak dahil edildi. Olgu verileri, operasyonda kullanılan teknikler, preoperatif, intraoperatif ve postoperatif veriler retrospektif olarak incelendi. Çalışma grubu oluşturan hastalar diyabet kronik böbrek yetmezliği ve iki hastalığı var olan her iki hastalığı olmayan vakaları dört gruba ayrı grup şeklinde ayrıldı ve istatiksel olarak incelendi. Bizim çalışmamızda kardiyopulmoner bypas esnasında uygulanan toplam heparin ve protamin dozlarının ACT üzerinde etkisinin gruplar arası arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermediği anlaşılmıştır. Çalışmamızın sonucunda merkezimizde yapılan kardiopulmuner baypas operasyonunda elde edilen bilgiler çerçevesinde Açık Kalp Cerrahisi Sırasında Komobiditesi Olan Hastalarda Heparin ve Protamin uygulamasının etkisi bulunmadığı gözlenmiştir. Bu çalışmaların daha güçlü sonuçlara ulaşılabilmesi için tek merkezli veri toplamak yerine çok merkezli araştırmalarla desteklenmeli ve araştırmaların daha kapsamlı şekilde yürütülmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
During open heart surgery using Cardio Pulmunary Bypass, temporary dysfunction may occur in many organs and tissues. Heparin is administered to prevent coagulation during the intraoperative procedure. The primary aim of the study is to investigate the effects of heparin and protamine administration on ACT in diseases such as chronic kidney failure and diabetes in CPB. In our study on the evaluation of Heparin and Protamine administration in Patients with Comorbidity during Open Heart Surgery, archive scanning of Coronary Artery Bypass Graft (CABG) surgeries performed in Kahramanmaraş Sütçü İmam University Cardiovascular Surgery Department will be performed, and the data have been retrospectively analyzed. Selected data from the database include CABG surgeries from January 2017 to September 2022. A total of 100 patients who underwent cardiac surgery accompanied by cardiopulmonary bypass were included in our study retrospectively. Case data, techniques used in the operation, preoperative, intraoperative and postoperative data were reviewed retrospectively. The patients in the study group were divided into four groups and statistically analyzed. In our study, it was understood that the effect of total heparin and protamine doses administered during cardiopulmonary bypass on ACT did not show a statistically significant difference between the groups. As a result of our study, it was observed that Heparin and Protamine administration had no effect in patients with morbidity during Open Heart Surgery, within the framework of the information obtained in the cardiopulmonary bypass operation performed in our center. In order to achieve stronger results, these studies should be supported by multicenter studies instead of collecting single-center data and researches should be carried out more comprehensively.