Çukurova'nın iktisadi tarihi ve önemi
History of economics and importance of the Çukurova
  1. Tez No: 682189
  2. Yazar: HAYRİYE DOĞRUOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZGİN ZABUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın amacı Çukurova bölgesinin geçmişten günümüze kadar değişen sosyoekonomik durumunu incelemektir. Bu inceleme bölgede hüküm süren devletlerin gerçekleştirdiği siyasi olaylar, bölgenin jeopolitik konumunun önemi, iklimi ve verimli topraklarının sunduğu fırsatlar çerçevesinde anlatılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde Çukurova bölgesinde ilk çağlardan itibaren hüküm süren devletler, bu devletlerin yaşadığı siyasi olaylar ile bu devletlerin bölgenin ekonomik yapısında meydana getirdiği değişimler ve gelişimler incelenmiştir. Osmanlı dönemi ile Cumhuriyet dönemi bölgenin gelişimi noktasında önem arz eden dönemler olmuş ve bu nedenle her iki dönemde meydana gelen siyasi olaylar ve faaliyetler detaylı olarak değerlendirilmiştir. Cumhuriyet dönemi siyasi tarihi ise ekonomik tarihi ile iç içe olduğundan birinci bölümde incelenmemiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde bölgenin yeryüzü şekilleri, iklimi ve bitki örtüsü; üçüncü bölümünde ise bölgenin idari yapısı, nüfusu ve ekonomik faaliyetleri, Cumhuriyet öncesi dönem ve Cumhuriyet sonrası dönem olarak ikiye ayrılarak incelenmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde Çukurova bölgesinin, bölgesel gelişmişlik düzeyi göstergelerinden faydalanılarak Türkiye ekonomisindeki yeri ve önemi değerlendirilmiştir. Bu bölümde, bölgede gerçekleşen Gayrisafi Katma Değer verilerinden, Devlet Planlama Teşkilatı, Ekonomi ve Dış Politika Araştırmaları Merkezi ve Uluslararası Rekabet Araştırmaları gibi kurumların araştırma çalışmalarından faydalanılarak bölge sınırlarındaki illerin kendi aralarındaki sosyoekonomik durumları da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the changing socio-economic status of the Çukurova region from past to present. This study is explained within the framework of the political events carried out by the states ruling in the region, the importance of the geopolitical position of the region, the climate and the opportunities offered by its fertile lands. In the first part of the study, the states that ruled in the Çukurova region since the early ages, the political events experienced by these states, and the changes and developments that these states brought about in the economic structure of the region were examined. The Ottoman period and the Republican period are more important periods for the development of the region, and therefore, the political events and activities that took place in both periods were evaluated in more detail. Since the political history of the Republican period is intertwined with its economic history, it has not been examined in the first part. In the second part of the study, the landforms, climate and vegetation of the region; In the third part, the administrative structure, population and economic activities of the region were analyzed by dividing them into pre-Republican and post-Republican periods. In the fourth part of the study, the place and importance of the Çukurova region in the Turkish economy has been evaluated by making use of regional development level indicators. In this section, the socioeconomic status of the provinces in the region among themselves has been examined by making use of the Gross Value Added data in the region and the research studies of institutions such as the State Planning Organization, Center for Economic and Foreign Policy Studies and International Competition Research Association.