Hükümlü ve tutuklularda kontrol odağı ve çocukluk çağı travmasının madde kullanımı üzerindeki etkisi
The effect of childhood traumas and, locus of control on offenders' substance use
  1. Tez No: 682190
  2. Yazar: DUYGU ÇANKAYA ÇADIRCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN COŞKUNOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Psychiatry, Psychology, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Bu araştırmanın temel amacı hükümlü ve tutuklu örnekleminde denetim odağı ve çocukluk travmatik yaşam deneyimlerinin bireylerin sigara, alkol ve madde kullanımı üzerindeki yordayıcı etkisinin incelenmesidir. Yöntem: Çalışmaya 175 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılara sırasıyla Demografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Kontrol Odağı Ölçeği ve Sigara, Alkol, Madde Tutumu Tarama Testi (ASSİST) uygulanmıştır. Bulgular: Analizler sonucunda çocukluk çağı travmatik yaşam deneyimlerinin ve dış kontrol odaklılığının bireylerin madde kullanımı üzerinde yordayıcı olduğu bulunmuştur. Ancak analiz sonucunda bağımsız değişkenlerin birlikte yordayıcılık etkisinin daha kısıtlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda demografik veri analizleri sonucunda, suça karışan genç yetişkinlerin, çoğunlukla suça ergenlik döneminde karıştığı ve sosyal çevrenin bu noktada etkisinin yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç: Analiz sonucunda araştırmanın hipotezlerini kısmen destekleyen bulgulara ulaşılmıştır. Araştırmanın bulguları alan yazındaki araştırmalar çerçevesinde tartışılmıştır. Aynı zamanda araştırmanın kısıtlılıklarına ve gelecekte yapılabilecek çalışmalara yönelik önerilere yer verilmiştir. Yapılan çalışmanın; bireylerin suça karışmasında etkili olan yordayıcıları belirlemede, madde kullanımı gibi riskli davranış örüntülerini anlamada alan yazına katkı sağladığı ve özellikle önleyici çalışmalar açısından önemli bir veri sunduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The main aim of this study is to examine the predictive effects of locus of control and childhood traumatic life experiences on individual's tobacco, alcohol, and substance use in a sample of offenders. Method: 175 participants were getting involved in the present study. Participants completed the Demographic Information Form, Childhood Trauma Scale, Locus of Control Scale by themselves. The Alcohol, Smoking and Substance Involvement Screening Test (ASSIST) completed by the researcher via an interview with participants. Results: Findings showed that childhood traumatic life experiences and external locus of control were predictors of an individual's substance use. However, as a result of the analysis, it was concluded the predictive effect of the independent variables was more limited. In addition as a result of demographic data analysis, it has been concluded that young adults involved in crime are mostly involved in crime during adolescence and the effect of the social environment at this point is important. Conclusion: As a result of the analysis, the findings partially supporting the hypotheses of the research. The findings of the research were discussed within the framework of the literature. In addition, the limitations of the study and suggestions for future studies are included. The study contributes to the literature in determining the predictors that are effective in individuals' involvement in crime, understanding risky behavior patterns such as substance use. The result of this study also provides important data especially in terms of preventive studies.