Turkish EFL teachers' writing assessment literacy, beliefs, strategies and practices
Türkiye'deki İngilizce öğretmenlerinin yazma değerlendirme okuryazarlığı, inançlar, stratejiler ve uygulamalar
  1. Tez No: 682188
  2. Yazar: KAVEH JALILZADEH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN AŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 344
Özet
İkinci dil değerlendirme okuryazarlığı son birkaç on yılda çok fazla ilgi görmüştür. Bu bağlamda, bu çalışma, hazırlık sınıfı İngilizce öğretmenlerinin öğretmen yazma değerlendirme okuryazarlığını, inançlarını, stratejilerini ve uygulamalarını Türkiye bağlamında incelemeye yönelik bir girişimdir. Araştırmanın veri toplama ve veri analizi aşamaları açısından hem nitel hem de nicel yaklaşımları içeren sıralı açıklayıcı karma yöntem deseni kullanılmıştır. Daha doğru sonuçlara ulaşmak için, literatürdeki İngilizce öğretmenliği yazma değerlendirme okuryazarlığının teorik ilkelerine dayanan bu çalışmada dört araç kullanılmıştır. Araçlar, değerlendirme okuryazarlığı envanteri yazma (Crusan, Plakans & Gebril, 2016), çalışmaya katılan İngilizce öğretmenleri ile yarı yapılandırılmış görüşme, araştırmaya katılan İngilizce öğrenenler ile yarı yapılandırılmış görüşme, ikinci dil yazma değerlendirme listesi ve İngilizce öğrenenlerin yazma portföyleri yer almaktadır. Mevcut çalışmanın nicel aşamasının ilk adımında, İngilizce okutmanı, uzmanı ve öğrencisi olan örneklem katılımcıları seçilmiştir. Bu nedenle, Türkiye'deki farklı üniversitelere bağlı Hazırlık okullarında görev yapan 315 İngilizce okutmanı, toplam 900 İngilizce öğretmeni arasından rastgele seçilmiştir. Ayrıca, envanterin güvenilirliğinin tahmin edildiği pilot çalışma aşamasında yer almak üzere Ankara'da Gazi Üniversitesi Hazırlık Okulu'nun 32 İngilizce okutmanı rastgele seçilmiştir. Ayrıca üç TEFL Ph.D. Uzman kararı geçerlilik sürecinde ikinci dil yazma öğretiminde ve değerlendirilmesinde deneyimli kişilere danışıldı. Araştırmanın nicel aşamayı takip eden nitel aşamasında, anaokullarında öğretmenlik yapan 10 İngilizce okutmanı (5 erkek ve 5 kadın) da odak grup olarak ölçüt temelli seçim yöntemiyle çalışmaya katılmıştır. Bu İngilizce öğretmenleri, İngilizce öğretmenlerinin yazmayı değerlendirmedeki zorlukları ve yazmayı değerlendirme ihtiyaçlarıyla ilgili görüşleri açısından görüştüler. Araştırmanın nitel aşamasının bir diğer aşamasında, rastgele seçilen 10 İngilizce öğrencisi (5 erkek ve 5 kadın) çalışmaya katılmıştır. Aynı şekilde, bu İngilizce öğrenenler, öğretmenlerinin EFL sınıfındaki gerçek değerlendirme uygulamalarına ilişkin görüşleri açısından görüşmeler yapılmıştır. Nicel veriler SPSS yazılımı kullanılarak analiz edildi. Bu doğrultuda stratejiler, bilgiler, inançlar ve uygulamalar dikkate alınmıştır. Ayrıca, araştırmaya katılan İngilizce öğretmenlerinin yazma değerlendirme okuryazarlığını (bilgisini) tahmin eden temel yapılar olarak inançları, uygulamaları ve bilgiyi kapsayan Yapısal Eşitlik Modeli (SEM) kullanılarak nicel veri analizine dayalı bir kavramsal model geliştirilmiştir. Nitel veriler tematik ve içerik analizleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, Türkiye'deki hazırlık okullarının İngilizce okutmanlarının yazma değerlendirme okuryazarlığı konusunda orta düzeyde bilgiye sahip olduklarını ortaya koymuştur. Ayrıca, ikinci dil yazma değerlendirmesinde değerlendirme okuryazarlığı standartlarını ve bununla ilgili yöntemleri kullanma konusundaki inançları, konuyla ilgili farkındalıklarını sunmaları açısından değerli ve takdir edilmektedir. Ek olarak, ikinci dil sınıfında değerlendirmeyle ilgili belirli stratejiler ve uygulamalar kullandıklarını iddia ederler. Ancak öğrencilerle yapılan görüşmelerin sonuçları ve öğretmenlerin gerçek sınıf davranışları onların iddia ettikleri ile örtüşmemektedir. Aslında, çalışma bulguları İngilizce öğretmenlerinin iddia edilen ve gerçek değerlendirme uygulamaları arasında önemli bir fark olduğunu göstermiştir. Bulgular, İngilizce okutmanlarının eğitsel değerlendirme üzerine yazma değerlendirme okuryazarlığının pratikte iyi performans gösteremedikleri için yetersiz olduğunu, teorik olarak ise yeterince bilgili olduklarını göstermektedir. Bu nedenle, düşük düzeyde yazma değerlendirme okuryazarlığı sorunlarına hitap etmek için eğitimsel değerlendirme ve yazma değerlendirme okuryazarlığı konusunda sürekli hizmet içi eğitim programları dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Second language assessment literacy has received a lot of attention in the past few decades. In this respect, the present study was an attempt to investigate instructors writing assessment literacy, beliefs, strategies, and practices of EFL university instructors in the Turkish context. The study employed a sequential explanatory mixed methods design, including both qualitative and quantitative approaches with respect to the data collection and data analysis phases of the study. To achieve more accurate results, four instruments were employed in the present study based on the theoretical principles of EFL teacher writing assessment literacy in the literature. The instruments were writing assessment literacy inventory (Crusan, Plakans & Gebril, 2016), a semi-structured interview with the EFL instructors taking part in the study, a semi-structured interview with EFL learners taking part in the study, L2 writing assessment rubric, and EFL leaners' writing portfolios. In the first step of the quantitative phase of the current study, the sample participants who were EFL instructors, experts, and students were selected. Hence, 315 EFL instructors working in the preparatory schools affiliated to different universities in Turkey were randomly selected from among a total number of 900 EFL teachers. Moreover, 32 EFL instructors of Preparatory School of Gazi University in Ankara were randomly selected to take part in the pilot study phase in which reliability of the inventory was estimated. In addition, three TEFL PhD holders experienced in teaching and assessing L2 writing were consulted in the expert judgment validity process. In the qualitative phase of the study, which followed the quantitative phase, ten EFL instructors (5 males and 5 females) teaching at preparatory schools also took part in the study as the focus group based on a criterion-based selection method. These EFL instructors were interviewed in terms of their views concerning the EFL teachers' challenges in assessing writing and their needs in assessing writing. In another step of the qualitative phase of the study, 10 randomly selected EFL students (5 males and 5 females) took part in the study. Likewise, these EFL learners were interviewed in terms of their views concerning the real assessment practices of their teachers in the EFL classroom.The quantitative data were analyzed through employing SPSS software. In this respect, strategies, knowledge, beliefs, and practices were taken into consideration. Also, a conceptual model was developed based on the quantitative data analysis through employing a Structural Equation Model (SEM) which encompassed beliefs, practices, and knowledge as the underling constructs estimating writing assessment literacy (knowledge) of the EFL instructors taking part in the study. The qualitative data were analyzed using thematic and content analyses. The study results revealed that EFL instructors of Preparatory Schools in Turkey are equipped to have moderate knowledge of writing assessment literacy. Also, their beliefs in employing assessment literacy standards in L2 writing assessment and its related methods are valuable and appreciated presenting their awareness of the issue. In addition, they claim to have used specific assessment-related strategies and practices in the L2 classroom. However, the results of interviews with the students and real classroom conducts of the teachers do not concord with what they claim. In fact, the study findings indicated a significant difference between claimed and real assessment practices of English instructors. The findings imply that EFL instructors' writing assessment literacy on educational assessment is inadequate as in practice they cannot perform well, while theoretically, they are knowledgeable enough. Therefore, continuous in-service training programs on educational assessment and writing assessment literacy should be taken into consideration to cater to problems of low level of writing assessment literacy.