Kamu harcamalarında verimlilik ilkesi ve ekonomik etkileri
Efficiency principle in public expenditures and its economic effects
  1. Tez No: 682256
  2. Yazar: RECEP GENÇDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA ÖZDİLER KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Toplumlar açısından ihtiyaçlar ile kaynaklar arasındaki ters orantılı ilişkide, ortalama yaşam süresinin artması nedeniyle, başta sağlık ve sosyal güvenlik harcamalarının artması ve değişen ve gelişen ekonomik ve sosyal hayatta yeni bir takım toplumsal ihtiyaçların ortaya çıkması gibi sebeplerle, ihtiyaçlarla kaynaklar arasındaki söz konusu ilişkide makas giderek kaynaklar aleyhine açılmaktadır. Bu durum ise hükümetleri bu noktada ilave tedbirler almaya zorlamaktadır. İlave tedbirlerin halk üzerinde daha ciddi bir şekilde hissedilir noktalara gelmiş olması nedeniyle de, vergi mükellefi olarak halk tarafından kamu kaynaklarının hangi alanlarda nasıl kullanıldığı sorusu sıkça dile getirilir hale gelmiştir. Bu çalışmada, özel sektörde olduğu gibi, ekonominin önemli bir ajanı olarak kamu sektöründe de verimliliğin ne kadar büyük bir öneme sahip olduğu, kamu harcamalarında sağlanacak etkinlik ve verimliliğin ekonomik olarak nasıl etkiler meydana getirdiği üzerinde durulmuş ve bu konuda ülkemiz adına yapılması gerekenler adına bazı önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the inversely proportional relationship between needs and resources in terms of societies, due to the causes like the increase in average life expectancy and the increase in health and social security expenditures and the emergence of a new set of social needs in the changing and developing economic and social life, the gap in the aforementioned relationship is getting bigger against resources. The fact that it forces the governments to take additional measures at this point. Due to the fact that additional measures have come to a point that is more seriously noticeable to the public, the question of how public resources are used by the public as taxpayers has become frequently raised. In this study, it has been focused on both the importance of productivity in the public sector as an important agent of the economy and how the efficiency and productivity to be achieved in public expenditures will have an economic effect and some suggestions are given on behalf of our country.