Libya'daki tıbbi atıkların çevresel durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of the environmental situation of medical wastes in Libya
  1. Tez No: 682268
  2. Yazar: NASHWA M ABDALSALAM SHANNİB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ CANBULAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
1990'lardan itibaren farmasötik kirliliğinin çevremizde yaygın bir şekilde ortaya çıkmaya başlamıştır. Dünyanın bir çok ülkesinde bu tür kirliliği gidermek için araştırmalar başlamış durumdadır. Farmasötik kirliliğin bir kısmı süresi bitmiş ilaçları teşkil etmektedir. Libya gibi bir süre çatışma ve savaş durumu yaşamış bir ülke olarak her yıl 1,2 ton/yıl tıbbi atık üretmektedir ve bu atıkların çoğu özel, devlet hastaneleri ve eczanelerden kaynaklanmaktadır. Bu tür kirliliği azaltmak ve gidermek için adımları, azaltma, yeniden kullanım ve geri dönüşüm, uygun bertarafdır. Diğer taraftan Tıbbı atıklar kendi içinde farklı kategörilere ayrılmaktadır: Enfeksiyon potansiyeli olan atıklar, patolojik atıklar, kesici ve delici atıklar, farmasötik atıklar, sitotoksik atıklar, kimyasal atıklar, radyoaktif atıklar ve tehlikesiz atıklar olarak sınıflandırılır. Bu çalışmada, Ejdabia şehrinden başlayıp Tobrok kentinde son bulan 405 örnek üzerinde durulmaktadır (Şekil 3.1). Örneklem, 15 hastane, 29 poliklinik, 29 özel tıp merkezi, 235 eczane ve 90 tıbbi mağaza içermektedir. Sonuç olarak hastanelerden kaynaklanan tıbbi atıkları artmaktadır, kliniklerden üretilen atık miktarları kişi başı 3,5 kg/gün, yıllık tonajları ise yaklaşık 563 tondur.
Özet (Çeviri)
Since the 1990s, pharmaceutical pollution has started to appear widely in our environment. In many countries of the world, researches have started to eliminate this type of pollution. Some of the pharmaceutical pollution consists of expired drugs. As Libya, a country that has experienced conflict and war for a while, it produces 1.2 tons/year of medical waste every year, and most of these wastes originate from private, state hospitals and pharmacies. The steps to reduce and remove this type of pollution are abatement, reuse and recycling, proper disposal. On the other hand, medical wastes are divided into different categories within themselves: Wastes with infection potential, pathological wastes, sharp and penetrating wastes, pharmaceutical wastes, cytotoxic wastes, chemical wastes, radioactive wastes and non-hazardous wastes. This study focuses on 405 samples, starting from Ejdabia and ending in Tobrok (Figure 3.1). The sample includes 15 hospitals, 29 outpatient clinics, 29 private medical centers, 235 pharmacies and 90 medical stores. As a result, medical wastes originating from hospitals are increasing, the amount of waste produced from clinics is 3.5 kg/day per person, and their annual tonnage is approximately 563 tons.