Libya kamu ve özel hastanelerinde bilgi sistemlerinin rolü.
The role of information systems in Libyan public and private hospitals
  1. Tez No: 835785
  2. Yazar: MARWAH ALSADDEEQ MİFTAH WALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada araştırma için bir karşılaştırma çalışması tasarlanmıştır. Çalışma, Libya'daki hem kamu hem de özel hastanelerde hastane bilgi sistemlerinin benimsenmesine odaklanmaktadır. Araştırma, çok sayıda özel ve kamu hastanesinde yürütülmektedir. Bu hem kamu hem de özel kurumlardaki hastaneler hakkında kesitsel veriler sağlamaktadır. Araştırmanın evrenini hastanelerin çeşitli bölümlerinde görev yapan sağlık personeli oluşturmaktadır. Ayakta tedavi, yatan hasta, radyoloji, eczane laboratuvarı, klinikler, perakende satış ve idari bölümler karar verme merkezleri olarak hizmet vermektedir. Hastane bilgi yönetim sistemlerini yaygın olarak kullanan sağlık çalışanları hedef kitleyi oluşturmaktadır. Soruların sağlık sektöründeki bir adaya yönelik ve başvuru için kullanılacaktır. Çalışmada, çalışma için hedef kitleye dağıtılacak 11 soru hazırlanmıştır. Araştırma örneklem büyüklüğü, hastane bilgi yönetim sistemini kullanan sağlık personeli üzerinden oluşturulmuştur. Çalışma kamu ve özel hastanelerde kampanya döneminde (Haziran-Kasım) uygulanacaktır. Tabakalı amaçlı örnekleme yaklaşımı, hastanelerde ilgi duyulan belirli alt grupların özelliklerini göstermek için kullanılacaktır. Tez Eser'inin Önemi: Sağlık Bilgi Sistemlerinin ve Elektronik Tıbbi Kayıtları, tıp ve sağlık uygulamalarında kullanılmasının olumlu avantajlarına rağmen bu tür sistemlerin benimsenmesi sınırlı kalmaktadır ve sağlık pratisyenlerinin direnişiyle karşılaşmaktadır. Sistem kurulumuna gelince engeller çıkmaktadır. Bu araştırmanın önemi, öncelikle Libya hastanelerinde sağlık bilgi sistemlerinin ve elektronik tıbbi kayıtların benimsenmesi ve uygulanmasının önemine odaklanmanın yanı sıra veri toplama ve analiz yoluyla ana engellere daha fazla ışık tutma hedefinden kaynaklanmaktadır. Sağlık bilgi sistemlerinin ve elektronik tıbbi kayıtların etkin, verimli ve büyük ölçekte başarılı bir şekilde uygulanmasına giden yolda bir engel teşkil etmektedir. Bu araştırma, Libya hastanelerinde sağlık bilgi sistemleri ve elektronik tıbbi kayıtların benimsenmesi ve uygulanması sürecini iyileştirmek ve hızlandırmak için bizi doğru yöne götürmektedir (Khalifa, M,2013). Birçok yerel sağlık uzmanına göre, sağlık bilgi sistemlerinin ve elektronik tıbbi kayıtların benimsenmesini ve başarılı bir şekilde uygulanmasını geciktiren veya engelleyen en yaygın engeller, sağlık çalışanlarının bu tür sistemlere yönelik olumsuz inançlarını, davranışlarını ve tutumlarını içeren insan engelleridir.
Özet (Çeviri)
In this study, a comparison study was designed for research. The study focuses on the adoption of hospital information systems in both public and private hospitals in Libya. The research is carried out in many private and public hospitals. This provides cross-sectional data on hospitals in both public and private institutions. The population of the research consists of health personnel working in various departments of hospitals. Outpatient, inpatient, radiology, pharmacy laboratory, clinics, retail and administrative departments serve as decision-making centers. Healthcare professionals who use hospital information management systems widely constitute the target audience. The questions are aimed at a candidate in the healthcare industry and will be used for reference. In the study, 11 questions to be distributed to the target audience were prepared for the study. The sample size of the research was formed on the health personnel using the hospital information management system. The study will be implemented in public and private hospitals during the campaign period (June-November). The stratified purposive sampling approach will be used to illustrate the characteristics of specific subgroups of interest in hospitals. The Importance of the Thesis Work: Despite the positive advantages of using Health Information Systems and Electronic Medical Records in medicine and health applications, the adoption of such systems remains limited and is met with resistance from health practitioners. There are obstacles when it comes to system setup. The importance of this research derives from its primary focus on the importance of the adoption and implementation of health information systems and electronic medical records in Libyan hospitals, as well as its goal of shedding more light on the main barriers through data collection and analysis. It is an obstacle to the effective, efficient and successful implementation of health information systems and electronic medical records on a large scale. This research leads us in the right direction to improve and accelerate the adoption and implementation of health information systems and electronic medical records in Libyan hospitals (Khalifa, M, 2013). According to many local health experts, the most common barriers that delay or impede the adoption and successful implementation of health information systems and electronic medical records are human barriers, which include healthcare professionals' negative beliefs, behaviors, and attitudes towards such systems.