hEGFR inhibisyon potansiyeli bulunan 3,5-diaril-1,2,triazol sübstitüe 1,2,4-triazol-3-tiyon türevlerinin sentezi
The synthesis of 3,5-diaryl-1,2,4-triazol substituted 1,2,4-triazol-3-thion derivatives with hEGFR inhibition potential
- Tez No: 682269
- Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY BEKİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, hEGFR inhibitör potansiyeli bulunan ve 3,5-diaril-1,2,4-triazol halkası içeren yeni 1,2,4-triazol-3-tiyon türevlerinin sentezi hedeflenmiştir. Bu amaçla; Çalışmanın ilk bölümünde etil imidobenzoat hidroklorür (143)'ün uygun hidrazitler ile reaksiyonları sonucu hidrazon bileşikleri (144, 145); Hidrazon bileşikleri (144, 145)'nin 1-propanol'lü ortamda hidrazin hidrat ile reaksiyonundan 4-amino-4H-1,2,4-triazol (146, 147) türevleri; Bunların (146, 147) hipofosforöz asitli ortamda sodyum nitrit ile muamelesi ile 1H-1,2,4-triazol türevleri (148, 149) literatüre kayıtlı yöntemlere göre sentezlenmişlerdir. Daha sonra 1H-1,2,4-triazol türevleri (148, 149)'nin sodyum etoksitli ortamda etil bromoasetat ile reaksiyonundan 1H-1,2,4-triazol-4-il asetat bileşiklerine (150, 151)'ne dönüştürülmüştür. Çalışmanın bir diğer basamağında, 1,2,4-triazol halkası içeren asetohidrazit bileşikleri (152, 153) etilasetat türevleri (150, 151)'nin 1-bütanol'lü ortamda hidrazin hidrat ile muamelesinden elde edilmişlerdir. Bir sonraki adımda, asetohidrazit türevlerinin (152-153) uygun izotiyosiyanatlar ile reaksiyonundan karşılık gelen tiyosemikarbazit türevleri (154-163) elde edilmiş ve bu bileşiklerin (154-163) NaOH (aq)'li ortamda halka kapanmaları sonucu 1,2,4-triazol-3-tiyon (164-173) türevlerine dönüştürülmüştür. Sentezlenen tüm yeni bileşiklerin yapıları IR, 1H NMR ve 13C NMR spektroskopik yöntemleri ile aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the synthesis of new 1,2,4-triazole-3-thion derivatives containing 3,5-diaryl-1,2,4-triazole ring with hEGFR inhibitory potential and was aimed. For this purpose; In the first part of the study, hydrazone compounds (144, 145) as a result of the reactions of ethyl imidobenzoate hydrochloride (143) with appropriate hydrazides; 4-amino-4H-1,2,4-triazole (146, 147) derivatives from the reaction of hydrazone compounds (144, 145) with hydrazine hydrate in the presence of 1-propanol; By treating them (146, 147) with sodium nitrite in hypophosphorous acidic medium, 1H-1,2,4-triazole derivatives (148, 149) were synthesized according to the methods registered in the literature. Then, 1H-1,2,4-triazole derivatives (148, 149) were converted to 1H-1,2,4-triazol-4-yl acetate compounds (150, 151) by reaction with ethyl bromoacetate in sodium ethoxide medium. In another step of the study, acetohydrazide compounds (152, 153) containing 1,2,4-triazole ring were obtained by treating ethylacetate derivatives (150, 151) with hydrazine hydrate in 1-butanol medium. In the next step, the corresponding thiosemicarbazide derivatives (154-163) were obtained from the reaction of acetohydrazide derivatives (152-153) with appropriate isothiocyanates, and these compounds were converted to 1,2,4-triazole-3-thione (164-173) derivatives by ring closure in the presence of NaOH (aq). The structures of all the newly synthesized compounds were elucidated by IR, 1H NMR and 13C NMR spectroscopic methods.