The role of dıgıtal technologıes ın supportıng cancer patıents ın lıbya: a qualıtatıve study
Libya'daki kanser hastalarini desteklemede di̇-jital teknolojilerin rolü: nitel bir çalişma
- Tez No: 958600
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM ERZURUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Dijital teknolojiler, özellikle kaynakların sınırlı olduğu ortamlarda kanser bakımını geliştirmek için yeni fırsatlar sunmaktadır. Bu nitel tanımlayıcı fenomenolojik çalışma, dijital teknolojilerin Libya'daki kanser hastalarını bakım yolculukları boyunca nasıl desteklediğini keşfetmeyi amaçlamıştır. Kanser teşhisi konmuş on orta yaşlı Libyalı kadınla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirdik. Tematik analiz üç ana temayı ortaya çıkardı: Teknik Duygusal Destek, Teknik Bilgi Desteği ve Teknik Pratik Destek. Katılımcılar, duygusal güvence aramak, güvenilir tıbbi bilgilere erişmek ve tedavileriyle ilgili pratik zorlukları yönetmek için WhatsApp, sosyal medya platformları ve çevrimiçi sağlık kaynakları gibi dijital araçları kullandıklarını bildirmiştir. Bulgular, kapsamlı psikososyal ve destekleyici bakım hizmetlerinin yokluğunda, temel dijital teknolojilerin kanser hastalarının duygusal, bilgisel ve pratik ihtiyaçlarını karşılamada önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Bu çalışma, Libya ve benzeri kısıtlı kaynaklara sahip ortamlarda kanser bakımı sunumunu iyileştirmek için kültürel olarak uyarlanmış dijital sağlık müdahaleleri geliştirmenin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Digital technologies present new opportunities to enhance cancer care, especially in resource-limited settings. This qualitative descriptive phenomenological study aimed to explore how digital technologies support cancer patients in Libya throughout their care journey. We conducted semi-structured interviews with ten middle-aged Libyan women diagnosed with cancer. Thematic analysis revealed three major themes: Tech Emotional Support, Tech Informational Support, and Tech Practical Support. Participants reported using digital tools such as WhatsApp, social media platforms, and online health resources to seek emotional reassurance, access reliable medical information, and manage practical challenges related to their treatment. The findings demonstrate that, in the absence of comprehensive psychosocial and supportive care services, basic digital technologies play a crucial role in addressing the emotional, informational, and practical needs of cancer patients. This study highlights the importance of developing culturally adapted digital health interventions to enhance cancer care delivery in Libya and similar resource-constrained environments.