Bireylerin kaygı düzeylerinin duygusal yeme davranışları üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of anxiety levels of individuals on emotional eating behaviours
- Tez No: 682299
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ÜNÜSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bireylerin yeme davranışları üzerine birçok faktör etkili olmaktadır. Bunlardan bazıları da bireylerin duygu durumları ve kaygı düzeyleridir. Bireylerin kaygı seviyesindeki değişim beslenme alışkanlıklarını da etkilemektedir. Bu çalışmada; 18-55 yaş aralığındaki bireylerin kaygı düzeylerinin duygusal yeme davranışları üzerine etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın amacına uygunluğunu belirlemek için bireylerin cinsiyet, yaş, öğrenim düzeyi ve medeni durumu gibi çeşitli değişkenler kullanılmıştır. Araştırma grubunu oluşturan örneklem, betimlemeye dayalı tarama modeli kullanılarak Ankara ilinde yaşayan 232 kişiye uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak Duygusal Yeme, Durumluk ve Sürekli Kaygı ölçeği bireylere uygulanmıştır. Duygusal Yeme ölçeğinin ve alt boyutlarının birbirleriyle pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkisi olduğu bulunmuştur. Duygusal yeme ile Gerginlik Durumlarında yeme arasında diğer alt ölçeklere oranla daha güçlü bir ilişki olduğu görülmüştür (Rho=0.953; p0.05).
Özet (Çeviri)
Many factors have an effect on individuals' dining behaviours. Some of factors are the emotional states and anxiety levels of the individuals. Individual's changes of anxiety level affect their dining habits. In this study, we investigate how affect individual's anxiety levels on their emotional dining behaviours fora age range 18-55 years. To determine the suitability for the researcher's purpose we have used various variables such as gender, age, education level and marital status. The sample that constitutes the research group has applied to 232 people living in Ankara by using a descriptive screening model. Emotional dining, state and trait anxiety scale have applied to individuals as a data collection tool. It was found that the emotional dining scale and its sub-dimensions had a statistically significant positive relationship with each other. It has been observed that there is a stronger relationship between emotional dining and dining in stressful situations compared to other subscales. According to the research; There is also a positive relationship between emotional eating scale and its sub-dimensions and trait anxiety scale. However, no relationship was found between the emotional eating scale and state anxiety.