Sağlık çalışanlarının yeme davranışları, gündüz uykululuk durumu ve fiziksel aktivite düzeyleri ile beden kütle indeksleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the eating behaviors, daytime sleepiness status and physical activity levels of healthcare professionals and body mass indexs
  1. Tez No: 784049
  2. Yazar: ASENA GÜNEŞ COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR GÖBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Beden kütle indeksi (BKİ), obezitenin saptanmasında kullanılan pratik ve güvenilir yöntemlerden biridir. Araştırmada, sağlık çalışanlarının yeme davranışları, gündüz uykululuk durumu ve fiziksel aktivite düzeyleriyle BKİ'leri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Eylül-Kasım 2022 tarihleri arasında, farklı illerde bulunan özel ve devlet hastanelerinde çalışan hekim, diyetisyen, fizyoterapist, hemşire, ebe, diş hekimi, eczacı, psikolog, sağlık teknikeri ve tıbbi sekreterler olmak üzere toplam 365 katılımcıyla yürütülmüştür. Çalışma verileri, demografik bilgi anketi, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi- Kısa Form (IPAQ-SF), 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı, Yeme Tutum Testi-26 (YTT-26), Epworth Uykululuk Ölçeği (ESS) ve Hollanda Yeme Davranışı Anketi (DEBQ) soruları kullanılarak toplanmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin %24,4'ü erkek %75,6'sı kadındır. Erkek ve kadınların BKİ ortalaması sırasıyla, 26,3±3,35 kg/m2 ve 22,9±4,42 kg/m2 olarak belirlenmiştir (p0,05). DEBQ 'nin bir alt ölçeği olan kısıtlayıcı YT puanı, zayıf bireylerde diğer bireylere göre daha düşük bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Body mass index (BMI) is one of the practical and reliable measure used to detect obesity. In this study, it was aimed to examine the relationship between health workers' eating behaviors, daytime sleepiness and physical activity levels and BMI. The research was carried out with the participation of 365 healthcare professionals serving in private and public hospitals in different provinces between September-November 2022. The data were collected by using demographic information questionnaire, International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ-SF), 24-hour Dietary Recall Form, Eating Attitude Test-26 (EAT-26), Epworth Sleepiness Scale(ESS) and Dutch Eating Behaviors Questionnaire (DEBQ). 24.4% of the individuals participating in the research are male and 75.6% are female. The mean BMI of male and female individuals was determined as 26.3±3.35 kg/m2 and 22.9±4.42 kg/m2, respectively (p0.05). The restrained eating attitude (EA) score was found to be lower in thin individuals than other individuals (p0.05).