Farklı zamanlarda hasat edilen Salvia sclarea L. bitkisinin biyolojik aktivite çalışmaları
Biological activity studies of plant Salvia sclarea L. harvested at different times
- Tez No: 682300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tez kapsamında ülkemizde yetişen Salvia sclarea türünün farklı zamanlarda hasat edilmiş toprak üstü kısımlarının hekzan, metanol ve etil asetat ile hazırlanmış ekstreleri maserasyon yöntemiyle hazırlanmıştır. Elde edilen ekstreler, ekstre verimleri ve toplam fenolik madde miktarı belirlenmiş ve karşılaştırılmıştır. Clevenger apereyi ile uçucu yağ elde edilmiş ve sonuçlar Gaz kromatografisi/Kütle spektrofotometrisi ile aydınlatılmıştır. Uçucu yağa ait ana bileşenlerin linalol, linalil asetat, karyofilen oksit, sklareol ve spatulenol olduğu görülmüştür. Ekstrelerin antioksidan aktivitelerini belirlemek için DPPH süpürücü etki ve ABTS+ yöntemleri kullanılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Antikandidal aktivitenin belirlenebilmesi için metanollü ekstre ve uçucu yağ kullanılmış, etkinlik açısından karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis, extracts of the above-ground parts of Salvia sclarea, which grows in our country, which were harvested at different times, prepared with hexane, methanol and ethyl acetate were prepared by maceration method. Extracts, extract yields and total phenolic content were determined and compared. Essential oil was obtained with the Clevenger apparatus and the results were elucidated by Gas Chromatography/Mass Spectrophotometry. The main components of the essential oil were found to be Linalol, linalyl acetate, caryophyllene oxide, sclareol and spathulenol. To determine the antioxidant activities of the extracts, DPPH scavenging effect and ABTS+ methods were used and the results were evaluated. In order to determine the anticandidal activity, methanolic extract and essential oil were used, and a comparison was made in terms of effectiveness.